Anasayfa / Yağlar / TARÇIN YAĞI NEDİR? NELERE İYİ GELİR?

TARÇIN YAĞI NEDİR? NELERE İYİ GELİR?

Tarçın yağı, uçucu yağ, tarçının ağaç kabuğundan ve yapraklarından buhar veya su buharı distilasyonu ile elde edilir.

Tarçın yağının kullanım alanlarını şu şeklide sıralayabiliriz.

Uçucu yağın, antisepitk, antibakteriyel özellikleri belirtilmiştir. Bu özelliği ile mikropları öldürür. Zararlı mikropların oluşmasını engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Açık yaralara, kesiklere, kızarıklara, kaşıntılara kullanılabilir.

Tarçın yağı, dolaşım zayıflığına karşı dolaşımı hızlandırır.Tarçın yağında kan sıvısını inceltici bileşenler yer almaktadır. Kan dolaşımının sağlıklı olması en önemli organ olan kalbimizin fonksiyonlarını daha rahat getirmesi demektir. Sağlıklı bir kalp ise sağlıklı bir vücut demektir.Ayrıca kan dolaşımı artırdığı için ağrılarda da etkilidir. Özellikle migren ve baş ağrısı gibi basıncı yüksek olan ağrıları hafiflettiği söylenmektedir.

Tarçın yağı sindirim sistemindeki rahatsızlıklar için kullanılabilir. Hazımsızlık, mide bulantısı, kusma, gaz gibi sindirim sisteminde yer alan organların problemlerini giderebilir. Mie kramplarını giderebilir. Kolit diyare, hazımsızlık, spazm ve sindirim sistemi enfeksiyonlarında kullanılabilir.

Tarçın yağının, ekspektoran etkisi vardır. Ekspektoran, bronşlara biriken balgamların atılmasını kolaylaştıran etki demektir. Soğuk algınlığı, grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarında etkili olabilir.

Tarçın yağının, sedatif etkisi vardır. Sedatif, sakinleştirici demektir.  Kullanan kişiye canlılık verir. Depresyon ile mücadele edebilir; sinir, stres depresif ruh halini azaltabilir.

Ayrıca Tarçın yağının iştah kesici özelliği olduğu bilinmektedir. Bu sayede diyet yapanlar için kullanımı idealdir. Kilo vermek isteyenler tarafından kullanılabilir.

Tarçın yağını cildiniz içinde kullanabilirsiniz. Başta da söylediğimiz gibi mikropları kurutma etkisi vardır. Yüzünüzde bulunan sivilceler bir enfeksiyon çeşididir. Tarçın yağı yüzünüzde bulunan enfeksiyonları geçirebilir, ölü derinizi yüzünüzden atarak peeling etkisi sağlayabilir, cildinizi iyileştirebilir.

Tarçın bitksinin gördüğünüz üzere sadece kabuğu ve tozu faydalı değil. Yağı da oldukça faydalı. Ancak kullanımına başlamadan önce alerjiniz olup olmadığını ve yan etkilerini araştırmanızı öneririz.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

argan-oil

Argan Yağı Nedir? Organik Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Öncelikle yağları genel olarak tanımlayalım. Yağlar sabit ve uçucu yağlar olarak ikiye ayrılır. Uçucu …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra