Anasayfa / Yağlar / Anksiyete ve Depresyon için En İyi Temel Yağlar

Anksiyete ve Depresyon için En İyi Temel Yağlar

Bir önceki yazımızda Anksiyete ve Depresyon hakkında ve bitkisel yağ kullanılır mı diye konuşmuştuk. Bu yazımızda ise bitkisel yağları biraz daha detaylıca inceleyeceğiz. Bütün bu yağların destekleyici olduğunu ve ciddi bir durumunuz var ise mutlaka profesyonel bir desek almanızı öneririz.

Anksiyete ve Depresyon için En İyi Temel Yağlar

Anksiyete ve depresyon için en popüler esansiyel yağlar bazıları arasında, gül, vetiver, ylang ylang, lavanta, bergamot, fesleğen, limon, frankincense, papatya, paçuli, adaçayı adaçayı, yasemin, nane, kediotu kökü ve sardunya yağları vardır.

Buhur Yağı

Bu güçlü esansiyel yağ, meditasyonun geliştirilmesi ve anksiyetenin ve endişenin aklının temizlenmesi için sıklıkla aromaterapi uygulamalarında kullanılır. Ayrıca, tansiyonu düşürmeye ve anksiyete saldırısı sırasında sakin bir his hissi verebilecek kalp atış hızını yavaşlatmaya yardımcı olur.

 

Buhur Yağı Nasıl Kullanılır

Bu yağın birkaç damlasını boynunuzun arkasına uygulayın veya bu yağı bir oda difüzörü veya aromaterapi makinesine karıştırın.

 

Kediotu Kök Yağı

Anksiyetenin yaygın yan etkilerinden biri mide, kramp ve hazımsızlıkta gerginliktir. Kediotu kökü yağı sadece ruhsal durumunuzu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda mideyi rahatlatır ve anksiyete döngüsünü durdurur. Ayrıca, endişe sonucu yaşayabileceğiniz uykusuzluk belirtilerine yardımcı olabilecek bir yatıştırıcıdır.

 

Kediotu Kök Yağı Nasıl Kullanılır  

Bu yağın dışarıdan kullanımı özellikle uykuya dalmadan önce yastık üzerine serpmek için tüm gece aromatik bileşikleri solumak için oldukça popülerdir.

Papatya Yağı

Vücutta ve akılda bir sakinlik duygusu aşılamak için çoğu insan papatyaya döner, çünkü çoğu zaman depresyona eşlik eden huzursuzluk duygularını çözebilir. Bu yağ, sadece teneffüs ederek ruh halinizi yükseltebilir ve aynı zamanda depresyonun bir diğer yaygın yan etkisi olan uykusuzluğu da azaltacaktır.

 

Papatya Yağı Nasıl Kullanılır

Papatya yağını, sinir sisteminizi yatıştırmak için doğrudan şişeden soluyabilir veya bir oda difüzörüne birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Limon Yağı

Limon yağının aktif bileşenleri, bilişsel enerjiye doğrudan doğruya bağlanmıştır. Anksiyete ya da depresif bir dönemden geçtiğinizde, bu yağ zihinsel sisi ortadan kaldırabilir, amacınızı ve berraklığınızı ortaya çıkarabilir ve yükselmiş dolaşım yoluyla vücuttaki enerji seviyelerini artırarak ruh halinizi hızlandırabilir.

Limon Yağı Nasıl Kullanılır

Odaklanmış bir sakin hissi uyandırmak için bir bardak ılık suya birkaç damla limon yağı karıştırabilir veya limon suyunu banyo suyunuza ekleyebilir ve ruh halinizi yeniden ayarlayabilirsiniz.

 

Fesleğen Yağı

Bu, vücuttaki inflamasyonu azaltabildiği, bağışıklık sistemini harekete geçirebileceği, enerjiyi artıracağı, kan basıncını düşürdüğü ve yorgunluk veya umutsuzluk duygularını azaltabildiği için, anksiyete ve depresyon için en çok yönlü uçucu yağlardan biridir. Anksiyete kaynaklı depresyondan muzdarip birisi için, fesleğen yağı tüm ilgili semptomlar için kapsamlı bir ilaçtır.

 

Fesleğen Yağı Nasıl Kullanılır

Bu yağın birkaç damla su buharı tenceresine eklenmesi ve derinlemesine solunması, güçlü aromatik bileşikleri doğrudan beyninizin ihtiyaç duyduğu parçalarına iletebilir. Bu yağın bir oda difüzöründe kullanılması da etkilidir.

 

Vetiver Yağı

Bu güçlü doğal yağ, en yaygın olanı değildir, fakat bir sinir sistemi olarak merkezi sinir sistemi ile doğrudan etkileşime girerek, sinir sistemi işlevini düzenleyerek panik ve aşırı duyarlılığı azaltır. Bu, kronik anksiyeteden muzdarip insanlar için çok önemlidir.

 

Vetiver Yağı Nasıl Kullanılır

Bu yağ genellikle gül veya lavanta yağı ile birleştirilir ve daha sonra bileklere uygulanır, her biri sadece birkaç damla. Bu, yağın hızlı bir şekilde kan dolaşımına girmesine ve gün boyu hoş, canlandırıcı bir koku vermesine izin verebilir.

 

Gül Yağı

Bu popüler yağ, kan basıncını yükselten, ruh halini arttıran ve vücuttaki hormon seviyelerini dengeleyebilen bir dizi uyarıcı özelliğe sahiptir. Bu, dopamin ve serotoninin kan dolaşımına salınmasıyla birlikte anksiyete karşı koyarken, depresyon duygularını hızla etkileyebilir.

 

Gül Yağı Nasıl Kullanılır

Birkaç yağın enerji seviyelerini arttırmaya başlayabileceği bu yağ aromaterapide ve oda difüzörlerinde popülerdir. Boynunuzun veya bileklerin arkasına birkaç damla da uygulayabilirsiniz.

 

Lavanta yağı

Yatıştırıcı ve yatıştırıcı özellikleriyle lavanta yağı, tansiyonu düşürmeye ve depresyon dönemlerini azaltmak için hormonları düzenlerken kan basıncını düşürmeye ve anksiyete semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Lavanta ayrıca solunduğunda anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir, bu da uzun süreli endişeye yol açan ağrı ve kronik rahatsızlığı azaltabilir.

 

Lavanta yağı Nasıl Kullanılır

Yastığınıza birkaç damla lavanta yağı koymak, uykuyu uyandırabilir ve sabah, rahat bir tavırla ve dengeli hormonlarla kendinizi rahat hissetmenize neden olabilir.

 

Paçuli Yağı

Araştırmalar, paçuli yağındaki aromatik bileşiklerin dopamin ve serotonin salgılanmasını hızlandırabildiğini göstermiştir, bu da hızla vücuda akabilir ve üzüntü veya umutsuzluk duygularını umut ve mutlulukla değiştirebilir. Sedatif ve analjezik özellikler, ayrıca, depresif ataklardan kaçınmaya yardımcı olabilecek sağlıklı, ağrısız uykuyı da destekleyebilir.

 

Paçuli Yağı Nasıl Kullanılır

Paçuli yağının hoş ve göze çarpan aroması, gün boyu ruh halinizi yükseltmek ve iyimser olmanıza yardımcı olabileceğinden, oda difüzörleri için favori olmasını sağlar. Boyun arkasına birkaç damla uygulanması da popüler bir ilaçtır.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

argan-oil

Argan Yağı Nedir? Organik Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Öncelikle yağları genel olarak tanımlayalım. Yağlar sabit ve uçucu yağlar olarak ikiye ayrılır. Uçucu …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra