Anasayfa / Bitkiler / Chia tohumu nedir? Ne işe yarar?

Chia tohumu nedir? Ne işe yarar?

 Chia tohumu nedir?

 

Zengin bir besin kaynağı olan Chia tohumunun, Latince adı Salvia hispanica’dır Bir tür adaçayı benzeri olan bitki, nanegillerden familyasındandır. Meksika, Güney Amerikan, Arjantin, Bolivya gibi ülkelerde yetişmektedir.

 

Chia tohumunun içerisinde çok fazla Omega-3 barındırır. Hatta en iyi omega-3 kaynağı olarak kabul edilen keten ve somondan daha fazla omega-3’e sahiptir. 28 gram bu tohumlarda 5 gram omega-3 bulunmaktadır ve günlük protein ihtiyacının %10’unu karşılar.

Chia tohumunun etkileri

Kilo vermeye yardımcıdır. Düzenli olarak bu tohumu aldığınızda metabolizma çok iyi çalışıyor. Midedeki karbonhidratların parçalanma hızı yavaşlatıyor. Bu bitki su tutma özelliği ile de bilinir. Yani chia tohumu ile beraber su içerseniz. Kendinizi uzun süre tok hissedersiniz. Yine aynı sonucu veren başka bir özellik ise bu tohumunun lifli yapıya sahip olmasıdır. Lifli yiyecekler sindirim sistemini kolaylaştırır ve kişiyi tok tutar. Bu sayede kendinizi enerjik hissedersiniz. Açlık hissetmediğiniz içinde diyetinizde de uzun süreli başarılı olabilirsiniz.

Chia tohumu, güçlü bir antioksidandır. Vücuttan zararlı maddeleri atar, toksinlerden arındırır. Düzenli olarak bu tohum tüketilirse içerisinde var C vitamini sayesinde hastalıkları önler ve kalsiyum sayesinde kemik gelişime kakı da bulunur.

Chia tohumun bilinen bir diğer özelliği ise sinir sitemine etki ederek kişiyi sakinleştirmesi ve kişinin uykusunu düzene sokmasıdır. İçerisinde bulunan Omega-3 sayesinde depresyon, Anksiyete gibi psikolojik problemleri azalttığı gözlemlenmiştir.

Bilinen diğer özellikleri ise; iyi koleströlü artırır, trigliseriti düşürür. Kalsiyum açısından zengin olsan Kalp sağlığına iyi gelir, kalp krizi riskini azaltır.

Chia tohumunu kullanmaya başlamadan önce herhangi bir alrjiniz olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Kara Mürver Nedir? Faydaları Nelerdir? Coronaya Karşı Etkili midir?

KARA MÜRVER NEDİR? Dünyada hala etkisi devam etmekte olan corona virüsün her geçen gün ilerlemesi …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra