Anasayfa / Baharatlar / Tarçın Ne İşe Yarar?

Tarçın Ne İşe Yarar?

Tarçının en etkileyici sağlık faydalarından bazıları, diyabetin yönetilmesine, mantar ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı korunmasına, beyin fonksiyonunun arttırılmasına, bazı kognitif bozuklukların önlenmesine, sindirimin iyileştirilmesine ve bağışıklık sisteminin gücünü artırmasına yardımcı olma becerisidir.

Tarçın Nedir?

Cinnamomum verum’in bilimsel adıyla bu ünlü baharat, Cinnamomum cinsine giren bir dizi ağacın kabuğundan elde edilir. Tarçının en eşsiz öğelerinden biri, binlerce yıldır olduğu gibi, son derece çok yönlü hale getiren hem tatlı hem de tuzlu yemeklerin lezzetlendirilmesinde yardımcı olmasıdır. Tarçın ağacı, Sri Lanka, Hindistan, Çin ve hatta Afrika’nın bazı kısımları da dahil olmak üzere tartışılan çeşidine bağlı olarak bir dizi yere yerlidir. “Gerçek tarçın” Sri Lanka’da bulunan türdür.

 

Klasik edebiyatta ve binlerce yıllık yazılarda, eski Mısır dönemlerine dayanan ve günümüzde her kıta da yaygın olarak kullanılan ve bilinir. Geçmişte bir gıda koruyucu olarak kullanılmıştır ancak öncelikle çikolata, tatlılar, ekmekler, kekler, içecekler, şekerler, çörekler, tahıllar, meyveler ve hatta et ve kümes hayvanları yemekleri de dahil olmak üzere yiyecekler için bir baharat olarak ilişkilendirilir. . Lezzetin çekiciliği, hemen hemen her kültür mutfağında bir şekilde arzu edilir kılar, ama daha önemlisi, bu ince kahverengimsi altın baharatın, insan sağlığına çok faydalı hale getiren bazı sağlık özellikleri vardır. Baharat bu faydalardan bağımsız olarak kullanılacak olsa da, tarçının vücudunuza verebileceği ekstra takviyeyi anlamak, özellikle de belirli koşullardan muzdarip olmanız durumunda önemlidir. Tarçının sağlık yararlarına daha yakından bakalım

Tarçının Sağlık Faydaları

Diyabetik Kontrol

Tarçının en iyi bilinen faydalarından biri, vücuttaki kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesidir. Tarçın eklediğinde, midenizi boşaltma işlemini kimyasal olarak yavaşlatabilir, bu basit karbonhidratlardan basit şekerler tükettiğinizde ne olur. Tarçın, bu etkinin, kan dolaşımına glikozun ana akışını azaltarak, vücudun insülin reseptörlerini altüst edebilir. Dengesiz glikoz seviyelerine neden olarak diyabetik sivri ve damlalara neden olan etkiye neden olur. Vücuttaki insülin ve glikoz dengesini düzenlemeye yardımcı olarak, tarçın hem önleyici bir önlem hem de diyabet için etkili olabilir.

Kanser Riskini Azaltma

Sinemanın kansere olan etkilerinin araştırılması uzun yıllardır devam etmektedir ve sonuç olarak iki maddedir. Sinnamaldehid ve öjenol hem kanser hücrelerini aktif olarak önleyebilir. Hem de kolon kanseri, lenfoma için kanser araştırmaları için çok heyecan verici bir gelişmeyi temsil eder. Daha spesifik olarak, tarçındaki bazı maddelerin tümör büyümesini engellediği bulunmuştur. Bu antioksidan bileşenler ayrıca, cildin sağlığı ve görünümü ve vücudun kendini iyileştirme ve onarma yeteneği dahil olmak üzere çeşitli başka sağlık etkilerine de yardımcı olur.

Zihinsel Gücün Artırılması

İnsanlar her zaman odaklanma ve konsantrasyon becerilerini artırmanın yollarını aradılar. Potasyum, bazı süper yiyecekler ve çeşitli ilaçların zihinsel yeteneklerini artırdığı gösterilmiştir ve tarçın bu seçenekler arasında sayılır. Beyin ile tarçın kokusu / tadı arasında kimyasal bir bağlantı vardır, bu nedenle araştırma konuları tarçın aromalı sakız çiğnendiğinde veya basitçe tarçın kokusu aldığında, bilişsel aktivite artmıştır. Beyin desteğine ihtiyacınız varsa, tarçınlı bir kahvaltı yapın ve aklınızın ne kadar hızlı çalıştığını görün!

 

Kemik sağlığı

Tarçın çubuklarında bulunan yüksek magnezyum seviyeleri, kemik sağlığınıza önemli bir destek sağlar, çünkü magnezyum, osteoporozun önlenmesinde ve kemik sağlığınızın yaşlılık çağında yükselmesinde, kalsiyumla birlikte en önemli oyunculardan biridir. Bir tarçın çubuğu tüketmek özellikle iştah açıcı gelmeyebilir, ancak diyetinizdeki magnezyum ilavesi de etkileyici.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Zühre Ana Kozalak Macunu Nedir? Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları? Bakanlık Tarafından Onaylı Mı?

ZÜHRE ANA KOZALAK MACUNU NEDİR? Yaşam şartlarına bağlı olarak normal hayatımızda nefes almakta zorlanabiliriz. Akciğerlerimizin …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra