Anasayfa / Ne iyi gelir? / Gıda Alerjileri Nedenleri, Belirtileri ve Alerjik Gıdalar

Gıda Alerjileri Nedenleri, Belirtileri ve Alerjik Gıdalar

Gıda alerjileri, insanların muzdarip olduğu belki de en yaygın ve evrensel tıbbi durumdur.

Gıda Alerjileri Nelerdir?

Gıda alerjisi varsa, vücudunuzun bağışıklık sistemi, genellikle vücudun zararlı olarak tanımladığı yiyeceklerdeki proteinlerden biri nedeniyle olumsuz bir şekilde tepki gösterir. Gıda alerjisi, gıda intoleransından veya ilaçla ilişkili herhangi bir reaksiyondan veya toksisite reaksiyonlarından farklıdır. Milyonlarca insanın muzdarip olduğu ortak alerjiler ve insanların alerjenik yiyecekler olarak bile düşünmedikleri garip veya olağandışı alerjiler vardır.

Nedenler

Eğer bir gıda alerjisinden muzdaripseniz, vücudunuza ve özel sindirim sisteminize bağlı olarak, bazı proteinler düzgün bir şekilde sindirilmez. Bu, İmmünoglobulin E (IgE) ile etiketlenecekleri demektir, bu da bağışıklık sisteminin proteini ortadan kaldırmak için aktive edileceği anlamına gelir.

İmmünoglobulin ile etiketlenmiş bir yabancı varlığı ile mücadele yöntemi basittir; bağışıklık sistemi, istilacıya saldırmak için beyaz kan hücrelerini gönderir. Bu, algılanamayacak derecede hafifden son derece ciddi olana kadar değişebilen alerjik bir reaksiyona neden olur. Bu proteinler vücudun sistemleri tarafından sorunsal olarak kabul edildiğinden, sistemi yeniden programlamanın bir yolu yoktur, bu nedenle bu sorunlu proteinler her zaman insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olacaktır. Bu nedenle, alerjik gıdalardan kaçınmak en iyi çözümdür, ancak alerjik reaksiyonları tedavi edebilen, azaltan veya önleyebilen bazı ilaçlar vardır.

Belirtiler

Hassas olduğunuz hangi yiyecekleri tanımlamanız önemlidir, bu yüzden onlardan sakınabilirsiniz veya vücudunuzun bir reaksiyonu olduğunda neler olduğunu fark edebilirsiniz. Bu nedenle, bir gıda alerjisi reaksiyonunun belirtilerini tanımanız gerekir. Yine, hafif ila şiddetli arasında, aşağıdakileri içerebilirler:

Dermatit

Kurdeşen, deri döküntüsü

Ağız, dudak, dil ve diş etlerinin kaşınması

Burun akıntısı ve hapşırma

Mide bulantısı ya da kusma

Karın ağrısı

Sindirim sorunu

Baş ağrısı veya baş dönmesi

Boğaz sesi, solunum problemleri ve hırıltı

Boğaz şişmesi

Not: Solunum ve kardiyopulmoner yetmezlikler de dahil olmak üzere bazı komplikasyonların olduğu nadir vakalarda, gıda alerjisi de ölümcül olabilir.

Yaygın Gıda Alerjileri

Yaygın gıda alerjenlerinin çoğu proteinleri içerir ve günlük gıda maddelerinden tuhaf veya benzersiz protein bazlı gıdalara kadar uzanır. Aşağıda, alerjiye neden olan en yaygın yiyeceklerden bazıları listelenmiştir:

Yer fıstığı

Ağaç fıstığı (cevizler, cevizler, antep fıstığı, vb.)

Tohumlar (susam tohumları ve haşhaş tohumu)

Yumurtalar

Süt (inek, keçi ve koyun)

Deniz ürünleri ve kabuklu deniz ürünleri

Soya

Buğday

Sentetik ve doğal renkler

Domates gibi bazı meyve ve sebzeler

Çeşitli kimyasal katkılar

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Adamotu

Adamotu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Adamotu Nedir? Adamotu (Mandragora officinarum) Almancada “Alraune” olarak bilinir. Abdüsselam otu, Ademotu ve insan otu …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra