Anasayfa / Bitkiler / Şeker Kamışı Suyu Hakkında Bilinen 7 Fayda

Şeker Kamışı Suyu Hakkında Bilinen 7 Fayda

Bir bardak çiğ şeker kamışı suyu içilmesi, şaşırtıcı sayıda sağlık yararına sahiptir ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kritik besinlerle yüklüdür. Ham şeker kamışı suyu, kan basıncını azaltabilir, kemikleri güçlendirebilir, kolesterolü azaltabilir, kilo kaybına yardımcı olabilir, ateş ve enfeksiyonlarla savaşabilir ve stresi hafifletebilir. Daha iyi uyumanıza, enerji seviyelerini artırmanıza, böbrek sağlığını desteklemenize, bağışıklık sistemini güçlendirmenize, cildi korumasına, sindirimi optimize etmenize ve şeker hastalığını yönetmenize yardımcı olabilir.

Şeker kamışı suyu nedir?

Şeker kamışı suyu, aynı zamanda beyaz sofra şekerinin ve işlenmiş şekerin çoğunun kaynağı olan şeker kamışı bitkisinden elde edilir. Şeker kamışının botanik adı Saccharum’un yüksek sakaroz içeriği nedeniyle tatlı tadını ifade ettiği Saccharum officinarum’dur.

 

Şeker kamışı suyu, özellikle sokak satıcıları ve meyve suyu arabalarının ortak bir manzara olduğu Brezilya, Hindistan ve Tayland gibi büyük şeker kamışı üretimi olan ülkelerde popülerdir. Genellikle, meyve suyu demir silindirleri kullanarak kamıştan taze preslenir. Buzlu bir serinletici içecek olarak, limon ile tatlandırılmış veya nane, zencefil ve kaya tuzu ile tepesinde servis edilebilir.

 

Şeker kamışı suyu da jaggery, pekmez, rom, biyoyakıt ve etanol gibi onlarca diğer ürün için temel bileşenidir.

Şeker Kamışı Suyu Besin Değerleri

Şeker kamışı suyunun besinsel yoğunluğu etkileyicidir ve önemli seviyelerde potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, manganez, çeşitli amino asitler, çinko, tiamin ve riboflavin içerir. 8 onsluk bir şeker kamışı suyunda yaklaşık 180 kalorinin yanı sıra 30 gram şeker vardır. Ayrıca, bu meyve suyu, diyet lifi yüksektir. Genel sağlığınıza yardımcı olabilecek ve oksidatif stresi azaltabilen flavonoidler ve polifenolik bileşikler gibi antioksidanlar sağlar.

Şeker Kamışı Suyu Faydaları

Şeker kamışı suyunun en büyük yararları şunlardır.

Enerjiyi Artırıyor

İşlenmiş şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubu ile doldurulmuş içecek ve yiyeceklerin aksine, şeker kamışı suyundaki şekerin doğal kaynağı, gününüze güçlü bir şekilde başlayabilen ve düzenleyen bir enerji stoğu sağlayabilir. Şeker kamışı suyu vücudu sulandırmak ve yorgunluğu gidermek için mükemmel bir doğal seçimdir.

 

Cilt bakımı

Şeker kamışı suyunun bileşenlerinden biri, deri üzerinde antioksidan etkilere bağlanmış olan alfa hidroksi asitler, özellikle de glikolik asittir. Bu meyve suyu, düzenli olarak tüketildiğinde, cilt iltihaplarını ve enfeksiyonları temizleyerek, kırışıklıklar, lekeler, renk solması ve yara izleri gibi yaşlanma belirtilerini azaltabilir.

 

Hamilelikte Destek

Hamilelik sırasında alınan şeker kamışı suyu, düşük glisemik indeksi sayesinde metabolizmayı hızlandırabilir, sindirimi artırır, sabah hastalıklarının semptomlarını azaltır ve gün boyunca enerji sağlar. İlaçlara veya antibiyotiklere dayanmak yerine, bağışıklık sistemini doğal olarak artırabilir. Bu meyve suyu, aynı zamanda, kabızlık semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur, hamile kadınlar tarafından sık görülen bir başka şikayettir. Gebelik diyeti için herhangi bir ek olarak, söyleniyor ki, önce doktorunuzdan geçmiş fikri çalıştırın.

Diş Sağlığı

Şeker kamışı suyu sıklıkla diş çürümesi için bir çare olarak tüketilir ve sonuçta ağız kokusu ortaya çıkar. Şeker kamışı dişlerinizin emayesini koruyan, çürümeye karşı koruyan ve dişlerinizi güçlendiren kalsiyum ve fosfor gibi minerallere sahiptir. Bu meyve suyundaki yüksek dozdaki besin maddeleri, besin yetersizliği nedeniyle kötü nefese yardımcı olur.

Kemik mineral yoğunluğu

Bu meyve suyunun alınması vücudunuzdaki kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum ve manganez seviyelerini arttırır, bu da kemiklerinizi güçlendirmenin önemli bir parçası haline getirir. Bu da, osteoporoz gelişimini önlemeye yardımcı olur. Her gün bu meyve suyundan tek bir bardak, kemiklerinizi yaşlandıkça güçlü tutabilir.

 

Geliştirilmiş Sindirim

Diyet lifinin kaynağı sayesinde şeker kamışı suyunun bazı müshil nitelikleri vardır. Lif peristaltik hareketi uyarır, bağırsakta iltihabı iyileştirir ve kabızlık, şişkinlik ve kramp oluşumu semptomlarını hafifletir.

 

Alt Kolesterol Seviyeleri

Çalışmalar, ham şeker kamışı suyunu içmenin, hem kolesterol seviyelerini, hem de LDL kolesterolü ve trigliseridleri azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bu, kalbinizi daha da koruyabilir ve yaşlandıkça kardiyovasküler hastalığı önleyebilir.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Adamotu

Adamotu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Adamotu Nedir? Adamotu (Mandragora officinarum) Almancada “Alraune” olarak bilinir. Abdüsselam otu, Ademotu ve insan otu …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra