Anasayfa / Meyveler / Portakal Besin Değerleri ve En İyi 9 Faydası

Portakal Besin Değerleri ve En İyi 9 Faydası

Portakal, dünyada ki en popüler meyvelerden birsidir ve sağlığı olumlu yönde iyi etkiler. Çok yönlü ve etkileyici bir meyvedir.

Portakallar Nedir?

Portakallar, Citrus x sinensis olarak bilinen ve aslında pomelo ve mandalina meyvesi arasında bir melez olan melez narenciye meyvesidir. Yaygın olarak “tatlı portakal” olarak bilinen bu, dünyanın en yaygın olarak yetiştirilen meyve ağacıdır. Sert bir portakal kabuğunun içindeki tatlı, sulu bir meyveyi ve beyaz özlü bir tabakayı taşıyan portakallar, birçok yönden vücuda fayda sağlayabilecek besleyici ve diğer aktif içerikli depolardır. Yaklaşık 4,500 yıl süren yetiştiriciliğinde, bu meyveler hem çok yönlülüğü hem de besin yoğunluğu açısından dünyanın her yerinde favori olmayı sürdürmektedir.

Portakalın Besin Değeri

Beslenme açısından, portakallar orta boy bir meyvede yaklaşık olarak 60 kaloriye sahiptir ve günlük C vitamini gereksiniminizin yaklaşık% 95’i kadardır. Bu meyvelerin ayrıca yüksek lif, B vitamini, folat ve potasyum düzeyleri vardır. Vücutta antioksidanlar gibi davranan diğer flavonoidler, antosiyaninler ve polifenolik bileşikler vardır. 60 kalorili bir portakal da, çok az miktarda proteinin yanı sıra, çoğu şekerden gelen yaklaşık 15 gram karbonhidrata sahip olacaktır.

Portakalın Faydaları

Portakalların en büyük faydaları şunlardır:

Kanseri önleme

Kolesterol düşürücü

Böbrek hastalığının önlenmesi

Görme sağlığının iyileştirilmesi

Cilt bakımı

Diyabet riskinin azaltılması

Viral enfeksiyonların tedavisi

Diyetinizdeki Daha Fazla Portakal Nasıl Eklenir?

Bu meyvenin daha fazlasını diyetinize eklemek, bu narenciye meyvelerinin nispeten ucuz ve çok yönlü olması nedeniyle oldukça basit olmalıdır.

Meyveleri keskin ve asidik bir meyve suyu yapmak için sıkabilirsiniz veya bir portakalı dilimleyebilir ve salatanızın üstüne ekleyebilirsiniz.

Bunlar özlü lifli olduğundan dolayı meyveli smoothie’ler için ideal değildir, ancak enerji artırımına kadar tüm gün boyunca taşıyabileceğiniz harika aperatifler yaparlar.

Portakalların Yan Etkileri

Bu narenciye meyvesini tüketirken sadece birkaç risk vardır ve negatif reaksiyonlar genellikle sadece aşırı miktarlarda tüketirken meydana gelir. Çok fazla portakal yemek, diğerlerinin yanı sıra mide ekşimesi ve mide-bağırsak sorunlarını alevlendirebilir.

Mide: Yüksek miktarda lifle çok fazla portakal tüketmek kabızlık, ishal veya genel mide rahatsızlığına yol açabilir.

Mide ekşimesi: Bu meyveler, mide ekşimesi ve gastroözofageal reflü hastalığı semptomlarını şiddetlendiren yüksek asit içeriğine sahiptir.

Böbrek Hastalığı: Yüksek tansiyon için ilaç alıyorsanız, çok fazla portakal tüketmek, potasyum seviyelerinizi de yükselebilir ve bu da böbrek sağlığı için bir tehdit oluşturur.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Şeker Kamışı Suyu Hakkında Bilinen 7 Fayda

Bir bardak çiğ şeker kamışı suyu içilmesi, şaşırtıcı sayıda sağlık yararına sahiptir ve vücudumuzun ihtiyaç …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra