Anasayfa / Meyveler / Kuru İncir Meyvesinin Bilinmeyen 8 Faydası

Kuru İncir Meyvesinin Bilinmeyen 8 Faydası

Kuru incir hakkında bir önceki yazımızda kısaca ne oluğuna değinmiştik. Bugün ki yazımızda ise kuru incirin sağlık açısından bilinmeyen etkilerini inceleyeceğiz. Her zaman elimizin altında olan bu meyvenin özelliklerine gelin beraber bakalım

Kurutulmuş incirlerin en önemli sağlık yararları arasında kemiklerin güçlendirilmesi, daha düşük kan basıncı, sindirimi optimize etmesi, kilo kaybına yardımcı olması ve diyabetik semptomları düzenlenmesi bulunmaktadır.

Cilt bakımı

Çok miktarda E vitamini, C vitamini ve kalsiyum ile bu kurutulmuş meyveler cildiniz için çok fazla ihtiyaç duyulan bir destek sağlayabilir. Bu aktif maddeler, serbest radikalleri temizlemek ve kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve diğer lekelere yol açan oksidatif strese neden olmalarını önlemek için antioksidanlar olarak çalışabilirler. Daha uzun süre daha genç görünmenizi sağlamak için cilt elastikiyetini de geliştirebilir.

Kemik sağlığı için faydalıdır

Bu kurutulmuş meyvelerde bulunan ve kemik yoğunluğunu korumak isteyenler için iyi bir haber olan çeşitli mineraller bulunmaktadır. Yaşlandıkça vücudunuz mineralleri kemiklerden çeker, zayıf eklemlere ve osteoporoz riskinizi artırır; Bunun gibi meyveler bu süreci yavaşlatabilir.

Kan basıncı

Önemli miktarda potasyum ile kuru incir kan basıncını düşürmek için mükemmeldir. Potasyum vazodilatatördür, yani kan damarları ve arterleri üzerindeki gerginliği azaltabilir, böylece kalp krizi, felç ve aterosklerozdan kardiyovasküler sisteminizi korurken, koroner kalp hastalığı riskinizi de azaltır.

Bağışıklık sistemi

Beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarabilmesi ve çeşitli enfeksiyonlara ve yabancı patojenlere karşı savunmanızı güçlendirebilmesinden dolayı C vitamini, herhangi bir bağışıklık sisteminin önemli bir bileşenidir. Bu meyvelerdeki diğer antioksidanlar bağışıklık sisteminizdeki iş yükünü daha da azaltabilir.

Kronik hastalık

Kronik hastalık ve inflamasyon, birçok insanın karşılaştığı ciddi sorunlardır, ancak özellikle antioksidanlar başta olmak üzere mineral ve vitamin sayısını arttırarak, sisteminizde oksidatif stresi azaltabilir ve kalp hastalığı ve romatoid artrit gibi şeyleri önleyebilirsiniz.

Kilo kaybı

Bu kurutulmuş meyvelerdeki lifin önemli seviyesi, tokluk hissinin artmasına yardımcı olur, böylece aşırı yemeyi veya gereksiz atıştırmayı önler; söylenilen, yüksek kalorili ve şeker seviyesi not edilmelidir ve bu meyve sadece ılımlı olarak yenmelidir.

Diyabet

Bu meyvelerin lif içeriği, vücuttaki glikoz ve insülinin salınımını düzenlemeye yardımcı olurken, özellikle de diyabetik iseniz, yüksek doğal şeker konsantrasyonları göz önünde bulundurulmalıdır.

Kolesterol

Diyet lifi, aşırı kolesterolü kardiyovasküler sistemden kazıdığı ve böylece kalp hastalığına ve plak oluşumuna karşı korunduğu kanıtlanmıştır.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Şeker Kamışı Suyu Hakkında Bilinen 7 Fayda

Bir bardak çiğ şeker kamışı suyu içilmesi, şaşırtıcı sayıda sağlık yararına sahiptir ve vücudumuzun ihtiyaç …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra