Anasayfa / Meyveler / Cennet Hurması Nedir? Faydaları Nelerdir? Vücuda Sağladığı Faydalar?

Cennet Hurması Nedir? Faydaları Nelerdir? Vücuda Sağladığı Faydalar?

CENNET HURMASI NEDİR?

Trabzon hurması adıyla da yaygın olan cennet hurması normal hurmaların aksine daha farklı bir biçimi vardır. Görünüşü biraz domatese benzese de alakası bile yoktur.

Cennet hurmasının ise pek çok faydası sayesinde sağlık alanında çokça kullanılmaktadır. Genel olarak sindirim sistemini ele alsa da hipertansiyon ve kansere kadar kadar varan iyileştirme yöntemleri vardır.

Özellikle kış mevsimine geçiş sürecinde vücut bağışıklığını dinç tutmamız gereken bir süreçte cennet hurması kullanımı gereklidir. İçindeki bir çok vitamin sayesinde vücudun günlük C vitamini ihtiyacını da karşılar. Peki cennet hurmasının faydaları nelerdir?

CENNET HURMASI FAYDALARI?

Göz sağlığı; içindeki bol antioksidan sayesinde göz sağlığı açısından önemlidir. Havuçla eş değer özellik taşımaktadır. Ve özellikle yaşlılar veya çocukların göz gelişiminde oldukça etkin rol oynar.

C VİTAMİNİ; vücudun her gün alması gereken C vitamini ihtiyacını karşılar. C vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda enfeksiyon ve iltihap oluşumunu engeller. Vücudun direncini arttırarak bağışıklığı korur.

BAKIR KAYNAĞI; bakır açısından oldukça zengindir. İçindeki bakır bağışıklık sistemi için değerlidir.  Aynı zamanda vücudun savunma mekanizmasını geliştirir. Kırmızı kan hücrelerin yenilenmesini sağlar.

KALP SAĞLIĞI; yüksek lif kaynağı ile hipertansiyonu önlerken aynı zamanda kalbi de korur. Vücudu ve bağışıklığı koruyarak vücudu hastalıklara karşı korur.  Şeker hastaları içinde kullanımı açısından sakınca yoktur. İçindeki karbonhidrat sayesinde şeker hastaları da kullanabilir. Ancak cennet hurmasının günde bir kere sadece yarısını tüketmeleri gerekir.

Cennet hurmasının GENEL FAYDALARI;

Başlıca ve en önemlisi olan kilo verdirme özelliğidir. Günümüzde de kilo sorunları çeken kişiler cennet hurmasını tükettikleri taktirde hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vereceklerdir. İçinde yağ oranı düşük olduğu için kalori bakımından da düşük değerlere sahiptir.

SİNDİRİM SİSTEMİ; mide sağlığı için tüketilmektedir. Mide sindirimini kolaylaştırır ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

ŞEKER HASTALARI; şeker hastaları gün içinde açlık hissine kapılırlar. Bu açlık hissini de kapatmak için cennet hurması tüketebilirler. Bu sayede açlık hissini yok edebilirler.

HİPERTANSİYON; tansiyon ve hipertansiyon hastaları için ise cennet hurması hipertansiyonu dengeler ve kişilerin rahatsız olmasını engeller. Bu sayede kişiler daha rahat bir şekilde yaşamaya devam ederler.

KANSER TEDAVİSİ; yüksek oranda A vitamini içerir ve vücudu kansere karşı koruyarak kanserli hücre oluşumunu durdurur ve engeller.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Avokado Meyvesinin Sağlık Açısından Etkileri

Bir önceki yazımızda avokado hakkında genel bir bilgi edinmiştik. Şimdi ise avokado besin değerlerine ve …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra