Anasayfa / Meyveler / Avokado Meyvesinin Sağlık Açısından Etkileri

Avokado Meyvesinin Sağlık Açısından Etkileri

Bir önceki yazımızda avokado hakkında genel bir bilgi edinmiştik. Şimdi ise avokado besin değerlerine ve faydalarına bakalım.

Avokado’nun Besin Değeri

Avokadolar bir “süper yiyecek” olarak kabul edilir ve besin kalorisi piramidinde özel bir konuma sahiptir. Avokadolar çeşitli besinler, vitaminler ve mineraller bakımından zengindirler. Bunlar aynı zamanda iyi bir tekli doymamış yağ asitleri kaynağıdır ve düşük bir şeker içeriğine sahiptirler. Bunlar iyi bir enerji kaynağıdır ve bir dizi temel vitamin ve mineral içerir. Avokado, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, bakır, manganez, fosfor ve çinko içerir. Ayrıca C vitamini, B6, B-12, A, D, K, E, tiamin, riboflavin ve niasin gibi mineraller içerirler. Ayrıca, onlar büyük bir diyet lifi kaynağıdır ve tek bir porsiyon günlük ihtiyacın% 40’ından fazlasını sağlayabilir!

 

Avokado potasyum açısından zengindir ve genel sağlık için hayati önem taşıyan potasyum sodyum oranını başarılı bir şekilde dengelerler. CAC (California Avocado Commission) ‘a göre orta ölçekli bir Hass avokado yaklaşık 22,5 gram yağ içerir. Bu yağın üçte ikisi, tekli doymamış çeşitliliktir ve aynı zamanda fruktozda da çok düşüktür. Belki de en önemlisi, avokadolar, fitosteroller, karotenoidler ve flavonoidler gibi eşsiz bir organik bileşikler koleksiyonuna sahiptir.

Avokado’nun Sağlık Faydaları

Avokadoların birçok sağlık yararı vardır. Besinlerle birlikte paketlenmişlerdir ve bu nedenle yiyebileceğiniz en iyi yiyeceklerden biri olarak kabul edilirler. Avokadoların iyi araştırılmış ve önemli sağlık yararlarının birkaçı şunlardır:

 

Sindirimdeki Yardımlar

Avokadoların bağırsak için yatıştırıcı olduğuna ve dolayısıyla sindirimine yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlayan çözünür ve çözünmeyen lifler içerirler. Bu tip lifler sindirim için çok önemlidir, çünkü dışkıları topluyor ve bağırsaklar yoluyla gıdaların pürüzsüz geçişini sağlamaya yardımcı oluyorlar. Dahası, mide ve sindirim sularını uyarır, böylece besinler en etkili ve hızlı bir şekilde emilir. Son olarak, semptomları kabızlık ve ishal gibi durumlardan azaltırlar. Sonuç olarak, avokadolarda bulunan büyük miktarda lif (porsiyon başına günlük ihtiyacın% 40’ı) bunu sindirim sağlığınızı optimize etmek için çok önemli bir gıda yapar.

Diş bakımı

Avokado tüketimi ayrıca hazımsızlık veya mide rahatsızlığından kaynaklanan kötü nefesi önlemeye de yardımcı olur. Siyatroz sindirim sağlığını iyileştirerek ortadan kaldırılabilir ve avokadolarda bulunan antibakteriyel ve antioksidan flavonoidler ağızda bulunan ve ağız kokusuna neden olabilecek bakterileri de öldürür.

Cilt ve Saç Bakımı

Avokadolar, sağlıklı bir cildi korumak için yararlı olan besinlerle doludur. Kuru, çatlamış veya hasarlı olan cildi zenginleştirir. Cildi temel vitaminler ile besleyebildikleri ve ışıltılı hale getirdikleri için çeşitli kozmetik ürünlere eklenirler. Kuru ve yıpranmış saçların beslenmesinde de kullanılır. Birçok insan cilt ve saç maskeleri hazırlamak için avokado kullanır. Beta-karoten ve likopen, avokadolarda büyük miktarlarda bulunan iki organik bileşiktir. Her ikisi de cildinizin sağlığını ve tonunu iyileştirmek ve erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için bağlanmıştır.

Karaciğer Bakımı

Avokadolar karaciğer hasarını azaltmada çok iyidir. Karaciğer sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olan bazı organik bileşiklere sahiptir. Karaciğer hasarı normalde Hepatit C’den kaynaklanır. Yakın tarihli bir araştırma çalışmasının bulguları avokadoların karaciğerinizi geniş bir yelpazedeki koşullardan korumak ve korumak için önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Göz Sağlığı

Avokado, gözlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Bunlar, gözlerinizi kataraktlara, yaşla ilgili göz hastalıklarına ve maküler dejenerasyona karşı korumaya yardımcı olan lutein ve zeaksantin gibi karotenoidler içerir. Bu koşullar genellikle gözlerin dokularında biriken serbest radikallerden kaynaklanır. Avokadolardaki bu özel karotenoidlerin antioksidan aktivitesi, bu tehlikeli serbest radikallerin etkilerini nötralize eder.

Sağlıklı Kalp Teşviki

Avokadoların sağlık yararları daha sağlıklı bir kalbi içerir. Avokadolarda bulunan beta-sitosterol, sağlıklı kolesterol düzeylerinin korunmasına yardımcı olur. Araştırma çalışmaları  avokado alımının HDL kolesterolün antiaterojenik özelliklerini artırabildiğini ve bu da kalbin aterosklerozdan korunmasına yardımcı olduğunu ve bunun da arteriosklerotik vasküler hastalık olarak da bilinebileceğini düşündürmektedir. Potasyumun önemli seviyeleri de avokadoları hipertansiyonla mücadelede güçlü bir meyve yapar. Potasyum, kan damarlarının ve arterlerin gerginliğini rahatlatan ve böylece pıhtılaşma, kalp krizi ve felç olasılığını azaltan bir vazodilatördür.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Şeker Kamışı Suyu Hakkında Bilinen 7 Fayda

Bir bardak çiğ şeker kamışı suyu içilmesi, şaşırtıcı sayıda sağlık yararına sahiptir ve vücudumuzun ihtiyaç …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra