Anasayfa / Meyveler / Avokado Nedir? Ne İşe Yarar?

Avokado Nedir? Ne İşe Yarar?

Avokado hakkında sağlık yararları arasında kilo yönetimi, kalp hastalıkları ve diyabetlerden korunma, osteoartritin tedavisi ve vücut için besinlerin emiliminin artırılması bulunmaktadır. Ayrıca kanser, karaciğer hasarı ve K vitamini eksikliği ile ilişkili kanama riskini azaltır. Avakado, gözlerin sağlıklı kalmasına ve cildin yaşlanma belirtilerine ve UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin korunmasında yardımcı olur ve antioksidan özelliklere sahiptir. Dolaşımını artırır, bilişsel yetenekleri artırır ve daha güçlü kemikler oluşturur!

 

Yakın zamandaki bir araştırma çalışmasına göre, avokado tohumları, diyabet, inflamatuar durumlar ve hipertansiyonun yanı sıra hiperkolesterolemi geliştirmek için kullanılmaktadır. Başka bir araştırma çalışması avokado tüketiminin, düşük metabolik sendrom riski de dahil olmak üzere iyileştirilmiş diyet kalitesi ve besin alımına yol açtığını göstermektedir.

Avokado nedir?

Avakado, yüksek bir yağ asidi içeriğine sahiptir ancak çok düşük seviyelerde kolesterol içerir. Birçok kişi, yüksek kalorili içeriğinden dolayı avokado yemeyi bırakarak, kilolarına ekleyebileceğini düşünüyor. Bununla birlikte, tereyağı ve diğer yüksek kalorili diyet öğelerine kıyasla daha az kalori içerir. Ayrıca, yağ içeriğinin çoğu, bir dizi nedenden ötürü fitoteroller gibi benzersiz kaynaklardan gelir. Bu makalede avakado ve besin içeriğinin çeşitli sağlık yararları tartışılmaktadır, ancak önce bu değerli ve faydalı meyve hakkında biraz daha fazla bilgi edinelim.

Avokadolar, esas olarak şekilleri ve cildinin derileri gibi görünen Alligator Pears olarak da bilinir. Lauraceae ailesinden yaprak dökmeyen bir ağaç olan Persea Americana’da yetişen meyve. Bu akrabalarına benzemese de avokado tarçın ve defne ile yakından ilgilidir. Genellikle uzun ve 20 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Avokado çeşitliliği, avokado çeşitlerine bağlı olarak 226 ve 1360 gram arasındadır. Erken hasat edilir ve ticari olarak satıldığında yavaş yavaş olgunlaşmasına izin verilir. Bu yüzden avokadolara, sadece muz gibi, hasattan sonra olgunlaşan klimakterik meyveler denir.

 

 

Avokadolar birçok çeşidi vardır, ancak en popüler olanları kremalı Hass çeşididir. Avokado ağaçları tropikal, tropik ve ekvator bölgelerinde iyi yetişir, ama diğer birçok meyve gibi, avokado kültürü de Akdeniz ikliminin en kolayıdır. Avakado, Meksika’daki Puebla eyaletinde mağaralarda kanıtların en az 10.000 B.C. Eski Orta Amerika ve Güney Amerika kültürlerinin vahşi avokadoları kullandığı biliniyordu, ancak son birkaç bin yıla kadar tarımı başlatmanın belli olmadığı açık. Sadece son 500 yılda dünyanın diğer bölgelerinde ortaya çıkmış, ancak eşsiz görünümü, tadı ve sağlık yararları için hızla popülerlik kazanmıştır.

Çeşitli sağlık yararları nedeniyle, bu meyve şu anda bir dizi ülkede yetiştirilmektedir. Pestisitlerden koruyan çok kalın bir cilde sahiptir. Organik avakado almaya gerek duymamanız nedeni budur; Pestisitlere az maruz kalması bakımından en güvenli ürünlerden biridir.

Avakado hakkındaki genel bilgileri burada öğrendik bir sonraki yazımızda ise Avakodo’nun besin değerleri ve sağlık açısından faydalarını öğreneceğiz.

 

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Şeker Kamışı Suyu Hakkında Bilinen 7 Fayda

Bir bardak çiğ şeker kamışı suyu içilmesi, şaşırtıcı sayıda sağlık yararına sahiptir ve vücudumuzun ihtiyaç …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra