Anasayfa / Macunlar / Epimedyumlu Macun Nedir? Ne İşe Yarar?

Epimedyumlu Macun Nedir? Ne İşe Yarar?

Epimedyum çiçeği, mor renkli, halk arasında azgın teke otu, keşiş külahı otu, keşiş otu olarak da bilinmektedir. En eski kullanımı Güneydoğu Asya’ya dayanmaktadır. Çin’in birçok yerinde, Avrupa ve Asya’da doğal bir şekilde yetişebileceği gibi serada da yetiştirilmektedir. Epimedyum bitkisinin içerisinde flavonlar, glikozitler, icariin ve noricariin vardır ve bu bitki çok eskilerden bu yana erkeklerdeki iktidarsızlık sorunu, cinsel isteği artırma üzerine kullanılmıştır. Kadınlarda ise regl düzensizliği gibi sorunlar için kullanılmıştır. Modern bitki bilimi yaptığı deney ve araştırmalar ile Epimedyum çiçeğinin faydalarını gün yüzüne çıkarmıştır.

Bu çiçekten elde edilen macunun içeriğine bakmadan önce macunun ne demek olduğuna bakalım mı? Macun, tamamıyla şifalı bitkilerden elde edilmiş, hamur kıvamında olan maddelere denilir. İçerisinde şifalı bitkilerin karışımı ile elde edilen macunların içerdiği maddelere göre farklı kullanım alanları vardır.

Bu macununun içinde bulunan şifalı bitkilere bakacak olursak 8 adet önemli şifalı bitkiden oluşur. Bu şifalı bitkilerin ortak özelliği ise cinsel rahatsızlıklarda kullanılabilir olması.

Epimedyum macunun içeriği

Epimedyum: Afrodizyak etkisi olan bitkinin, erkeklerde iktidarsızlık, erken boşalma, orgazm olamama gibi cinsel problemlerde kullanılmıştır. Epimedyum bitkisinin yaprakları kullanılmaktadır.

Lepidyum: Halk arasında “maca kökü” olarak bilenen bu bitki erkeklerde kısırlık rahatsızlığının tedavisinde kullanılır. Lepidyum, testosteron ve progesteron gibi erkek ormanlarının artırdığı ve Hormonel dengeyi sağladığı görülmüştür.

Diğer bitki ve ürünler ise: bal, keçiboynuzu pekmezi, dut pekmezi, keşiş külahı, çoban çökerten, ginsengdir.

Her bitki, kendi içerisinde farklı hastalıklara iyi geliyor olsa da bu macundaki olmalarının ortak özelliği cinsel hastalıklara karşı iyi geliyor olmalarıdır.

Tamamen şifalı bitkilerden oluşan epimedyum macunu, doğal bir ilaçtır. Cinsiyete göre kullanım miktarı değişmektedir.

Bir not olarak düşecek olursak; bu şifalı bitki, doğal olan bir ilaçtır ve bu bakımdan uzun süreli kullanımında insan sağlığını tehdit edecek bir olaya yol açmayacaktır. Ancak şunu söylemeliyiz ki yüksek miktarda kullanmak birtakım yan etkiler oluşturabilmektedir. Bu yan etkiler: çarpıntı, terleme ve adrenalin yükselmesi olarak belirtilmiştir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza başvurun ve doktorun önerdiği dozda kullanın.

Sağlıklı günler dileriz.

 

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.
macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra