Anasayfa / Çaylar / Yeşil Çayın 7 İnanılmaz Faydası

Yeşil Çayın 7 İnanılmaz Faydası

Yeşil çay, içecekler arasında nemli bir yer edinmiş ve antioksidan açısından zengin olması ile akla gelen ilk içeceklerden bir tanesidir. İçtiğimiz normal çaydan farkı ise işlenme sürelerinin farklı olması. Eğer kan kırmızı çaylara alışkın iseniz, yeşil çayın tadı sizi biraz zorlayabilir. Ama sağlık açısından faydalarını duyunca birçok kişi normal çay yerine yeşil çayı tercih etmeye başlamıştır.


Yeşil çay, çeşitli hastalıkların tedavisinde de yardımcı olan epigallocatechin-3 gallat (EGCG) adı verilen bir antioksidan içerir.Bu çeşitli hastalıklara örnek verecek olursak; kanserin önlenmesi ve tedavisi, kalp sorunları, kardiyovasküler hastalıklar, yüksek kolesterol düzeyleri, romatoid artrit, enfeksiyon, diş çürümesi ve diğer pek çok şey. Diyetinize eklemeniz için harika bir içecektir.

Yeşil çay gerçekten çok popüler ve erişimi oldukça kolay. Ancak soru şu ki, yeşil çayda bu kadar özel ve sağlıklı olan şey nedir? Ayrıca, onu kullanmak için doğru yol nedir? Birçok soru var ve biz aşağıdaki ana sorulara cevap vermeye çalıştık.

Yeşil Çay Nedir?

Birçoğunuz farkında değilsiniz ama aslında çaydan elde edilen yeşil çay, normal çayın elde edildiği aynı bitkiden gelir. Bilimsel olarak Camellia sinensis olarak bilinir. Aslında ikisi de aynı çaydır, ancak farklı şekilde işlenir. Normal siyah çay, çay yapraklarını fermente ederek elde edilir. Bu fermentasyon renk ve lezzetini değiştirirken içerisindeki kafein ve tanenin seviyesini yükseltir. Öte yandan, yeşil çay durumunda, çay yaprakları kurutulur veya hafifçe buharda pişirilir ancak fermente olmaz. Demlendiğinde yeşil görünmesini sağlayan şey budur.

Yeşil Çayın Sağlık Açısından Etkileri

Yeşil çayın sağlığa olan faydaları öncelikle kafeinden, kateşin polifenollerinden ve teaninden gelen antioksidan özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Antioksidan içeriğinden kaynaklanan önemli sağlık etkileri aşağıda listelenmiştir.

Yaşlanmayı Azaltır

Vücutta dolaşan olan serbest radikaller, vücudumuzun çeşitli şekillerde paslanmasından sorumludur, bunlardan biri yaşlanmanın belirtileri ve onun semptomları olarak görüyoruz. Antioksidan bakımından zengin yeşil çay, vücutta bulunan serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bu nedenle, düzenli olarak yeşil çay tüketilmesi yaşlanmanın belirtilerini etkili bir şekilde erteleyebilir.

Uyarıcı Etkisi Vardır

İnsan medeniyetleri tarafından her çayın çeşitliliğinin popülaritesi ve tüketiminin başlıca nedenlerinden biri de onun teşvik edici etkisidir. Bir fincan çay sizi taze ve enerjik hissettiriyor. Çay, yorgunluk, tembellik, uykululuk ve enerji eksikliği karşılamak ve kan dolaşımı geliştirmek için kolay ve ideal bir çözümdür.

Bağışıklığı Arttırıyor

Araştırmalar, düzenli olarak yeşil çay içen insanların, beslenme pratiğine eklemeyenler kadar kolay bakteri ve viral enfeksiyonlara yakalanmadığını gösteriyor. Bağışıklık sisteminin gücünü artırır.

Kanseri Önlüyor

Yeşil çayda bulunan bazı maddeler bu serbest radikalleri etkisiz hale getirir, nitrosaminler gibi kanserojenlerin oluşmasını önler ve düzenli tüketen insanlar için kanser riskini azaltır. Yeşil çay şimdi klinik olarak kullanılmakta ve özellikle kolon, rektum, pankreas ve bağırsaklarda kanser riski yüksek olan hastalarda kanseri önlemeye yardımcı olmak için evde ilaç olarak önerilmektedir.

Kolesterol Seviyelerini Azaltır

Yeşil çayın muhtemelen alkalinitesinden dolayı kolesterol seviyelerini bir dereceye kadar azaltmada etkili olduğu gösterilmiştir.

Diyabeti Kontrol Ediyor

Yeşil çayın alkalik yapısı kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Üstelik yeşil çayın antioksidan ve sıkıcı nitelikleri pankreasın sağlıklı olmasını ve daha iyi iş görmesini sağlar. Pankreasın işlevinin iyileştirilmesi insülinin daha etkin ve düzenlenmiş bir salgılanması ve daha sonra şekerin ayrışması ve emiliminde iyileşme anlamına gelmektedir. Etkili işlevlerdeki bu artış şeker hastalığının başlamasını önlemeye yardımcı olabilir.

Zayıflamaya Yardım Ediyor

İster inanın ister inanmayın, yeşil çay da vücudun yağ depolamasında daha hızlı bir tüketimi teşvik ederek, metabolizma hız oranını artırarak, kilo vermeye yardımcı olur. Son zamanlarda, yeşil çay, birçok diğer içeceklerin yerini alıyor çünkü kilo vermeye yardımcı oluyor. Her sabah bir fincan veya iki yeşil çay içtiğinizde kilo veremeye başlayabilirsiniz.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Cool Tea Mangostan Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? İçeriği Nelerdir?

COOL TEA MANGOSTAN NEDİR? Asya’ya özgü meyvelerden biri olan mangostan, “Tanrıların meyvesi” veya “meyvelerin kraliçesi” …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra