Anasayfa / Çaylar / Yasemin Çayı Nedir?

Yasemin Çayı Nedir?

Yasemin çayı sağlık etkileri arasında düşük kalp krizi, daha güçlü bağışıklık sistemi ve şeker hastalığının önlenmesi riski bulunmaktadır. Kanseri önler, sindirim sürecini iyileştirir ve kolesterol seviyelerini düşürür. Ayrıca zararlı bakterileri yok etmek ve kronik enflamasyonu azaltmak  için kullanılmıştır.

Yasemin çayı, “bitki çayı” olarak kabul edilmez çünkü aslında eşsiz bir koku ve tat yaratmak için yasemin çiçekleri ile tatlandırılmış normal bir çaydır (yeşil, beyaz, siyah veya oolong gibi).

Çin kraliyet ailesi için kullanılırdı

Çin çayı olarak uzun ve ünlü bir tarihe sahiptir ve yasemin bu eski milletten ortaya çıkan en popüler çay türlerinden biridir. Yasemin çayı ilk olarak 13. Yüzyılda sona eren Song Hanedanlığı döneminde resmî kayıtlarda yer aldı, ama o zamanlar çoğunlukla kraliyet için kullanıldı. Başlangıçta İran’dan, Budizm’den Çin’e kültürel ihracatla birlikte gelmiş olabilir.

Bu çay, çeşitli güçlerde ve derecelerde çeşitli şekillerde yapılabilir. Diğerleri kesilir ve çay poşetleri haline getirilirken, bazıları gevşek yapraklı çaylar olarak yapılır. Bazıları genellikle iki çay tomurcuğu ve bir çay yaprağından oluşan çok yaygın “yasemin incisi” gibi farklı şekillerde yuvarlanır veya bağlanır.

Şekle bakılmaksızın tüm türlerin “yasemin çayı” haline gelmeden önce kokulu halde olması gerekir. Bunu yapmak için bir çok yöntem var; Çok basit fiziksel karışımlardan karmaşık hava filtrelemek ve saf hali ile bırakmak, hafif tadı için aroma karıştırmak gibi. Lezzetli ve etkili yasemin çayı demlemesi gerçekten bir sanattır. Yasemin çayı özü, çayın demlenmesi gerekmeden, yasemin çayı faydalarını kazanmak için içeceklere de eklenebilir.

Yasemin çayının bu kadar popüler olmasının bir nedeni, organik çay tomurcuklarındaki besin elementlerinden gelen genel sağlığa olan faydalarından kaynaklanmaktadır. Vücudunuzda çok çeşitli faydalı etkilere sahip olabilen kateşinler ve epikateşinler gibi sisteminize nadir antioksidanlar eklemenin harika bir yoludur.

Yasemin Çayının faydalarına bir sonraki yazımızda bakacağız..

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Cool Tea Mangostan Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? İçeriği Nelerdir?

COOL TEA MANGOSTAN NEDİR? Asya’ya özgü meyvelerden biri olan mangostan, “Tanrıların meyvesi” veya “meyvelerin kraliçesi” …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra