Anasayfa / Çaylar / Papatya Çayının 5 Faydası

Papatya Çayının 5 Faydası

Papatya çayı bitkisel çay türlerinden olup kolayca bulacağınız bir çay türüdür.  Papatya çayının pek çok faydası  ve kullanımı vardır. Kısaca bahsedecek olursak; cildi korumak, stres seviyelerini düşürmek, uykuyu düzenlemek ve regl semptomları yatıştırmak gibi örnekler verebiliriz. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, gastrointestinal sorunları tedavi eder.

Papatya Çayı nedir?

Asteraceae familyasından olan bu bitkinin çiçekleri kurutulabilir ve farklı bitkisel ve doğal şifa maddeleri ve pütürleri ile en popüler form çayı içerisinde bulabilir. Papatya çayının hoş tadı ve erişilebilirliğinin yanı sıra, sağlık için faydaları yıllar boyunca övüldü. Bu çaydaki flavonoidler, seskiterpenler ve diğer güçlü antioksidanların varlığı insan vücudu üzerinde önemli etkilere sahiptir. Genellikle bir içecek olarak tüketilirken, çeşitli cilt sorunlarından kurtulmak için de uygulanabilir.

Papatya Çayının Faydaları ve Kullanımları

İnsanların çoğu papatya çayından büyük ölçüde faydalandılar, bu yüzden onları etkileyen bazı yararları ve kullanımlarını yakından inceleyelim.

Cilt bakımı

Papatya çayın antienflamatuar ve antioksidan bakımından zengin olması nedeniyle, sadece bir içecek olarak kullanılmaz. Topikal olarak ılık veya soğuk papatya çayı ciltteki tahriş olmuş bölgelere veya egzama gibi deri rahatsızlıklarına uygulayabilirsiniz. Araştırmalar, bu tür doğrudan uygulamaların iyileşmeyi önemli ölçüde iyileştirebildiğini ve yüzdeki lekelerin ve kırışıklıkların görünümünü azalttığını göstermiştir. Bu alanlardaki oksidatif stresin ortadan kaldırılması ve bağışıklık tepkisinin artırılması cildiniz için harikalar yaratabilir.

Bağışıklık Sistemini Artırıyor

Enfeksiyonları önlemek için bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız, papatya çayı size cevap olacaktır.  Papatya çayında, vücuttaki bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşan belirli miktarda fenolik bileşik var. Araştırmalar, iki haftalık bir süre boyunca 5-6 bardak bu çayın vücudun enfeksiyonlarla mücadele kabiliyetini önemli ölçüde artırabildiğini gösteriyor.

Regl Ağrılarını Azaltır

Papatya çayın anti-inflamatuar doğası, bu gevşetici, şişkinlik, kramp, anksiyete, terleme, uykusuzluk gibi regl belirtileri ile yaşayan kadınlar için popüler bir seçenek haline getirir. Papatya çayı, zihni ve bedeni yatıştırarak ve rahatsızlıklara neden olan iltihaplanmayı azaltarak bu belirtilerin çoğunu doğrudan etkiliyor.

Stres Dindirir

Bir bardak papatya çayın en popüler kullanımlarından biri stres ve kaygı tedavisidir. İş yerinde uzun bir günün ardından, bu sıcak içecekteki, yatıştırıcı nitelik, vücudunuzdaki serotonin ve melatoninin seviyesini artırmaya yardımcı olabilir. Bu hormonlar, aynı zamanda zihninizi yavaşlatırken klasik kaygı semptomlarını ortadan kaldırırken stres ve endişeyi de başarıyla ortadan kaldırabilir. Günde 1-2 bardak papatya çayı, kronik strese karşı önemli derecede yardımcı olabilir.

Saç Bakımı

Papatya çayın tüm etkileyici özelliklerinin yanı sıra pek çok kullanıcı saçın görünümünü ve sağlamlığını geliştirdiğini iddia ediyor. Anti-inflamatuar bileşenler kafa derisinde tahrişi hafifletmeye yardımcı olurken, daha güçlü kimyasallar saç tellerini güçlendirir, kepeği gidermekte ve genel olarak saçınıza daha iyi, daha hoş bir görünüm vermektedir.

 

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Kışın Vücut Direncini Arttıracak Bitki Çayları

Kış mevsimine doğru ilerlerken bir çok kişi de mevsimsel geçiş den dolayı küçük rahatsızlıklar ortaya …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra