Anasayfa / Bitkiler / Kışın Vücut Direncini Arttıracak Bitki Çayları

Kışın Vücut Direncini Arttıracak Bitki Çayları

Kış mevsimine doğru ilerlerken bir çok kişi de mevsimsel geçiş den dolayı küçük rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Grip , zatürre , boğaz enfeksiyonu , nezle , sinüzit gibi küçük rahatsızlıklar baş göstermekte ve bizim sağlığımız açısından daha da kötüleşerek vücut direncimizin düşmesini sağlamaktadır. Kışın yaklaşmasıyla vücudumuz alışık olmadığı geçiş sayesinde ani şoka girer ve hazırlıksız yakalanarak vücudumuzun direncini düşürerek bizim hasta olmamızı sağlar.

Bu yüzden kışa girmeden önce vücudumuzu hazırlamalı ve direncimizi düşürmemeliyiz. Bunun için kış için bitki çaylar bulunmakta vücudunuzun direncini arttırmaktadır.

Bu bitkilerin bazıları kendi başına faydalı olmakla kalmayıp çayıyla beraber ekstra bir güç katarak vücut direncinin artmasına sebep olacaktır.

Bunlardan ilki;

Zencefil çayı.

Zencefil, görünümü kokusu yüzünden biraz karşı dursalar da aslında iyi kullanıldığında altın bitki olarak adlandırılabilir. Sindirim sistemine , kalp ve damar yollarına , solunum yolları açılımına ve enfeksiyonlara karşı birebir çözümü olan zencefilin faydaları saymakla bitmiyor. Yemek yapımında da kullanılan zencefil bitki çayları ile birlikte karşımıza çıkmış ve kış aylarının vazgeçilmez mucizesi olmuştur.

Zencefil çayı kış aylarında bağışıklık sistemini koruyarak vücuda zararlı etken sağlayacak olan herhangi bir şeyin vücuda girmesini engeller ve kışa daha dinç girmenizi sağlayarak sorunsuz bir şekilde kışı geçirmenizi sağlar. İçimi kolaylaştırmak için çeşitli malzemelerle harmanlayarak daha kolay tüketebilirsiniz. Bal , tarçın ve limon ile daha kolay içebilir ve kokusunu hafifletebilirsiniz.

HİBİSKÜS ÇAYI

Kırmızı renkte olan ve kışın vazgeçilmez bitkisi olan hibisküs kış mevsiminde tüketilmesi için yaratılmıştır. Kışın çökmeye meyilli olan bağışıklık sistemini tekrar yükselterek bağışıklık sisteminin düşmesini engeller. Soğuk hava akciğerlerimize nüfuz ederek hasta olmamızı sağlarken hibisküs çayı sayesinde ciğerleri üşütmeyerek hastalığı engelleyerek ciğerleri temizler ve hastalığın girmesini engeller.

Bir çok kişinin korkulu kabusu olan ayak üşütmesi sonucu böbreklerde oluşan iltihaplanmayı engeller ve soğuktan dolayı böbreklerin üşümesini engelleyerek ilerde oluşabilecek sorunların oluşumunu engeller.

Kullanımı ise çok basittir ve kışın kullanımı için oldukça kullanışlıdır. Mevsimsel geçişler için birebir çözüm olan hibisküs kışın vücudun direncini arttırmak için mucize çaylardan biridir.

KUŞBURNU ÇAYI

Kışın vazgeçilmez çaylarından biri olan kuşburnu içerisinde bolca C vitamini barındırır. Kışın oluşmakta olan grip ve diğer rahatsızlıkların önüne geçerek sizin kışın hasta olmanızı engelleyerek bütün kışı rahat bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.

Kendisine özel kokusu ve tadı bulunmakta kış mevsimi için vücudunuzun direncini arttırmakla kalmayıp sadece kış hastalıklarını değil mide hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Kışı daha rahat ve hasta olmadan geçirmek için birebir çözüm olan kuşburnu çayı kullanımının basit olması ile kokusu rahatsız etmeden kullanılabilmektedir.

Aynı zaman da kış mevsimine geçiş veya kış mevsiminde iseniz soğuktan dolayı yıpranmış ve zarar görmüş olan cildinize kuşburnu çayı iyi gelerek yüzünüz de soğuktan dolayı oluşmuş çatlakları yok etmekte sadece yüz değil vücudun çeşitli bölgelerindeki çatlak ve soyulmaları dudaklardaki yıpranmaları engellemektedir. Hücrelerinizi onarır ve yenileyerek bütün kışı rahatça geçirmenizi sağlar.

NANE ÇAYI

Nane çayının başlıca bitkisi olan nane; günümüz de pek çok alanlarda kullanılmakta ve faydası görülmektedir. Nane , günümüz de diş macunu içeriğinde, tıraş malzemesi , aromalı sakızlar da , ve yağ yapımında da kullanılmaktadır.

Yemeklerde de kullanılan nane genellikle; dondurmalarda , çikolatalarda , kurabiyede ve serinletici içeceklerde kullanılmaktadır.

Nane çayı ise bu zorlu kış şartları için sizi ayakta tutacak bitkilerden biri diyebiliriz. Hem vücudunuzu zararlı organizmalardan koruyacak , hem direncinizi arttıracak hem de bütün kış direncinizi koruyarak yüksek kalmasını sağlayacaktır.

Sadece direncinizi korumakla kalmayıp sizin enerjinizi yükselmesine sebep olacaktır ve bütün kışı enerjik bir biçimde geçirebilirsiniz.

KURUTULMUŞ KİRAZ SAPI ÇAYI

Kiraz meyvesinin yararlarını saymakla bitiremezken bir de yeni bir ilaç niyetine kullanılan kiraz sapı , tıpkı meyvesinin verdiği yararı verdiği kadar değer vermektedir.

Kış mevsiminin gelmesi demek vücuttaki direncin düşmesi ve hastalıkların kapımızı çalması demektir. Bu hastalıklara iyi gelmesi için gereken çaylardan bir tanesi de kiraz sapı çayıdır. Mevsim değişmesi bizi yenik düşürür ve iştahımızın düşmesine kadar yol açar ve kan değerlerimizin de düşmesine sebep olur. Kan değerleri düşmesi ile sadece kış hastalıkları değil başka hastalıklara da davetiye çıkarır. Bu yüzden kiraz sapı çayı tüketimi sonucunda hem kan değerleri normalden daha iyi olacak hem de kışın getirdiği rahatsızlıklar def olacaktır.

ADA ÇAYI

Tarih den bu yana pek çok kez adını duyurmuş olan ada çayı sadece çay olarak kullanılmamış pek çok kullanım amacı dışında da kullanılmıştır.

Kış mevsiminin vazgeçilmez bitki çayı olarak bilinir. Kışın direnci yükseltmekle kalmayıp değişik sebepler doğrultusunda oluşan sinir ve stresi de yatıştırır ve sizin kışı daha sakin bir şekilde geçirmenizi sağlar. Kadınlar için kış mevsimi biraz daha sakıncalı ve sancılıdır. Kış mevsiminde de adet olma sorunları yaşayan kadınlar ada çayı kullanım sonrası adet düzensizliği ve sancılarını gidererek kış mevsiminde bu sorunları ortadan kaldırır.

Eğer kış mevsiminde sürekli evde kalmak zorunluysa kemik gelişimi için birebir çözüm olan ada çayı kemikleri güçlendirir ve  geliştirir. Kemiklerinizi de ki hücreleri yenileyerek size yeni bir vücut kazandıracak ve daha da sağlıklı bir fiziğe kavuşacaksınız.

Kış mevsiminde genellikle yüzümüz soğuktan dolayı tahriş olur , soyulur ve zarar görür. Bunun için ada çayı içmekte fayda var çünkü ada çayının yenileme özelliği sayesinde cildiniz yenilenecek ve eski sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Matcha Çayı

Matcha Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Matcha Çayı Nedir?  Matcha Çayı son zamanlarda trend olan ve çok sevilen bir çaydır. Kökeni …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra