Anasayfa / Çaylar / Karanfil Çayı Hakkında Bilinen 7 Fayda

Karanfil Çayı Hakkında Bilinen 7 Fayda

Karanfil çayı içmek, besin alımınızı arttırmak ve belirli sağlık koşullarını tedavi etmek için canlandırıcı ve lezzetli bir yöntemdir.

Karanfil Çayı Nedir?

Karanfil çayı, Syzygium aromaticum ağacının kurutulmuş ve çekilmiş çiçek tomurcuklarından elde edilen bir bitki çayı çeşididir. Bu kuru karanfil, tatlı ve hamur işlerinde ve aynı zamanda lezzetli yemeklerde bir malzeme olarak çok popüler kılan baharatlı, keskin bir tada sahiptir. Karanfillerin kendileri zengin bir öjenol kaynağıdır, güçlü bir antioksidan yanı sıra C vitamini, flavonoidler, lif, kalsiyum ve bazı omega-3 yağ asitleri gibi diğer besleyici ve vitaminler de vardır. Bu karanfil yüzyıllardır bir çay haline getirilmiş ve birçok tıbbi gelenekte kullanılmıştır.

Karanfil Çay Faydaları

Karanfil çayının başlıca faydaları arasında sindirimi iyileştirme, kabızlığı azaltma, cilt enfeksiyonlarını temizleme ve diğerlerinin yanında kilo verme çabalarını hızlandırma bulunmaktadır.

Sinüs enfeksiyonları

Çalışmalar, bu çayın ve aktif bileşenlerinin sinüslerdeki iltihabı gidermeye yardımcı olabileceğini ve aynı zamanda semptomlara neden olan altta yatan enfeksiyonu ele aldıklarını bulmuştur.

Sindirim

Bu çayı içtiğinizde, her ikisi de verimli sindirim için gerekli olan, tükürük ve mide sularının üretimini arttırabilir. Bu peristaltik hareketi hızlandırabilir ve bağırsakta kabızlık veya iltihaplanma riskinizi azaltabilir.

Ateş

Bu çayın doğal anti-enflamatuar özellikleri,  ateş, kırmak için ideal bir yöntemdir. Nesiller boyunca, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve ateş düşürmek için uygulanmıştır.

Bağırsak parazitleri

Bu çayın antibakteriyel, anti-fungal ve anti-parazitik özellikleri vardır, bu nedenle bağırsak parazitlerinin hala önemli bir sorun olduğu dünyanın bu bölgelerinde bu çay çok popülerdir.

Artrit

Öjenolün antienflamatuar ve analjezik yetenekleri iyi araştırılmış ve romatoid artritli hastalar için eklemlerde daha az rahatsızlık ve ağrıya bağlanmıştır. Bu, bu çayın hem oral hem de masaj uygulamaları ile etkili olabilir.

Kilo kaybı

Metabolizmayı uyarabilen ve önemli besinleri sağlayabilen herhangi bir çay kilo kaybına yardımcı olabilir ve karanfil çayı istisna değildir.

Cilt sağlığı

Bu çaydaki güçlü antioksidanlar ile birlikte, oksidatif stres, kırışıklıkların, yaşlılık lekelerinin ve lekelerin ortaya çıkmasıyla birlikte yavaşlatılabilir.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Cool Tea Mangostan Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? İçeriği Nelerdir?

COOL TEA MANGOSTAN NEDİR? Asya’ya özgü meyvelerden biri olan mangostan, “Tanrıların meyvesi” veya “meyvelerin kraliçesi” …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra