Anasayfa / Çaylar / Bitkisel Çaylar Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitkisel Çaylar Nedir? Ne İşe Yarar?

Şifalı bitkilerin etken kısımlarının kullanılması ile elde edilen bitki çayları, farklı hastalıklara çözüm önerisi olarak kullanılır. Alternatif tıp geleneğinde önemli yere sahiptir. Tek tek bitkilerin çayı olmasına karşın bitkilerin karışımlarından da farklı çay türleri elde edilebilir. Mesela kuşburnu, ıhlamur, adaçayı, rezene, papatya, melisa tek bitkiden elde edilen çaylara örnek olarak verilebilir. Karışım çaylara ise tarçın-karanfil, zencefil-limon,  atom çayı gibi çaylar örnek verilebilir. Her birinin iyi geldiği özellik farklı olup içerisinde çeşitli hastalıklara iyi gelen vitamin ve mineraller bulunur.  Hazır satın alınabileceği gibi evde kendi imkanlarınız ile de yapabilirsiniz.

Doğal bitki çayı çeşitlerinden en çok dikkat çeken çay çeşitleri zayıflama çayları oluyor. Zayıflamaya iyi gelen çaylar metabolizmayı hızlı çalıştırma etkisi olan şifalı bitkilerin karışımı ile elde edilen çaylardır. Bu şifalı bitkiler; chia tohumu, yeşil çay, goji berry, kiraz sapı, ıhlamur, yeşil limon kurusu, tarçın, avokado örnekleri çoğaltabilir çünkü pek fazla şifalı bitkinin içeriğinde bulanan etken maddeler metabolizmayı hızlandırır.

Bitki çayları kullanım alanlarını özetleyecek olursak:

Doğal bitki çayları sinir sistemlerini sakinleştirmek içinde kullanılabilir. Şöyle ki melisa çayı, rezene çayı, papatya çayı, anason çayının sinir sitemine etki ederek sinirleri yatıştırdığı, sakinleştirildiği belirtilmektedir. Uykusuzluk çekenler için önerilen bu bitki çaylarını uyumadan bir süre önce tüketirseniz rahat uykuya dalmanız olasıdır.

Bitki çayları, sindirim sistemini düzenlemek içinde kullanılabilir. Yine en çok bilenen acı çehre ve sinameki kabızlıktan muzdarip olan kişiler için önerilir.

Diğer bir sık kullanım çeşidi olarak öksürük, balgam gibi günlük hayatımızı kısıtlayan, boğamızı tahriş eden rahatsızlıklara karşı kullanılan bitki çaylarıdır. Zencefil çayı, ıhlamur, nane limon, nane-zencefil karışımı çay, bu tür rahatsızlıklar için önerilen sadece birkaç şifalı bitki çaylardandır.

Şifalı bitkilerden elde edilen bu çaylar hayatımızın bir yerindedir. Kullanıldığı alanların çeşitliliği oldukça fazladır.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Yasemin Çayının Sağlık Açısından Etkileri

Dün Yasemin Çayı ile ilgili kısa bir bilgi edinmiştik bugün yasemin çayının eşsiz aroma ve …

macuni mahrem mavi iksir mavi losyon Nature Genome Tırnak Mantarı Şampuanı rus merhemi