Anasayfa / Bitkiler / Zeytinyağı 9 Şaşırtıcı Faydası

Zeytinyağı 9 Şaşırtıcı Faydası

Zeytinyağı Nedir?

Zeytinyağı hepimizin bildiği gibi, esas olarak Akdeniz’e kıyısı olan yerlerde bulunan zeytin ağacından elde ettiğimiz önemli bir meyve yağıdır. İnsanlık tarafından yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Tıbbi amaçlı olarak ve kozmetik katkı maddeleri olarak, yemeklere lezzet katma amaçlı, kozmetik ürünler ve sabunlar geliştirmek için kullanılır. Ayrıca yakıt ve aydınlatma lambaları için de kullanılabilir.

Zeytinyağı, birçok mutfak hazırlıkları için temel bir maddedir ve aynı zamanda çeşitli tıbbi amaçlara hizmet eder. Zeytinyağının sağlık için kullanılmasının sebepleri arasında kolon ve meme kanseri, diyabet, kalp problemleri, artrit ve yüksek kolesterol tedavileri sayılabilir. Ayrıca kilo kaybına yardımcı olur, metabolizmayı iyileştirir, sindirimi ve yaşlanmayı önler.

Zeytin Yağı Türleri

Bu yağın çeşitli türleri şunlardır:

Sızma Zeytin yağı: Bu tür, düşük asit içeriği ile yemek pişirmek için kullanılır.

Ekstra Sızma Zeytin yağı: Bu çok daha iyi bir çeşittir ve zeytin meyvesine soğuk basılarak yapılır.

Saf Zeytin Yağı: Bu tip, rafine ve bakire yağların birleşimidir. Oldukça asidik bir içeriği vardır.

Lampante Yağı: Bir yakıt olarak kullanılır ve yemek pişirmek için önerilmez.

Zeytin Yağı Besin Değerleri

Zengin antioksidanlar, K vitamini ve E vitamini ile zeytinyağı çok iyi bir beslenme profiline sahiptir. Oleik asit ve palmitoleik asit gibi mono-doymuş yağlara sahiptir ve bu yağda toplam yağ asidi sayısının 14 g’ını oluşturan 10 gramdır. Zeytinyağı da karbonhidrat ve kolesterol içermez, böylece kalp hastalıkları riski azalır. Bu yağın kalori miktarı, 1 çorba kaşığı zeytinyağında yaklaşık 120 kaloridir.

Zeytin Yağı Sağlık Açısından Faydaları

Zeytinyağı çok sayıda faydalı etkiye sahiptir. Bazıları şu şekildedir:

Kalp Sorunlarını Azaltır

Doğal zeytinyağı% 70 oranında tekli doymamış yağ asidi içerir. Sonuç olarak, kandaki kolesterol birikimini azaltır ve kalp problemlerini azaltır.

Kolesterol Seviyesini düşürür

LDL kolesterol, kalp krizi ve pulmoner kalp hastalıkları riskini arttıran kötü kolesterol türüdür. Yaklaşık 40 antioksidan kimyasaldan zengin sızma zeytinyağı, LDL kolesterolün oksidasyon etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca HDL kolesterol seviyelerini artırmaya yardımcı olur.

Kilo kaybına yardım eder

Tıbbi uzmanlar, zeytin yağda bulunan tekli doymamış yağlardan kilo almanın çok zor olduğunu söylemekteler. Akdeniz zeytinyağı üzerine yapılan araştırmalar, kilo vermede kullanılması konusunda olumlu sonuçlar vermiştir.

Metabolizmayı artırır

Zeytinyağının kullanımı çocuklarda metabolizmayı, iyi kemik yapısının büyümesini ve beyin gelişimini hızlandırır. Yaşlı insanlar için çok faydalı olan mükemmel bir E vitamini kaynağıdır.

 

Sindirimi artırır

Zeytinyağının sindirim sürecine yardımcı olduğu bilinmektedir. Sindirim sistemini temizlemek ve bağırsak hareketlerini iyileştirmek için bir tıbbi yağ olarak kullanılır.

Yaşlanmayı Geciktirir

Antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağı, insan vücudunun doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır. Kozmetik ürünlerinde ve doğal bitkisel terapide kullanılan bu ürün, cilde doğal bir parlaklık verir.

Safra taşı oluşmasını önler

Zeytinyağı kullanımı da safra taşlarının önlenmesinde etkilidir.

Hücre duvarlarını güçlendirir

Yağ, daha güçlü hücre duvarlarının oluşturulmasına yardımcı olan polifenolleri içerir. Aynı zamanda, çeşitli kalp hastalıklarına karşı sizi koruyan arter duvarlarının elastikiyetini arttırır.

Kanser riskini azaltır

Zeytinyağının insan vücudunu kanserli büyümeye, özellikle de bağırsak kanserine, karşı koruduğu söylenir. Oxford Üniversitesi’nde yapılan tıbbi araştırmalar, bu yağın asidik içeriğinin rektum ve bağırsak kanserinin başlamasına engel olabileceğine dair olumlu işaretler göstermiştir.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Kara Mürver Nedir? Faydaları Nelerdir? Coronaya Karşı Etkili midir?

KARA MÜRVER NEDİR? Dünyada hala etkisi devam etmekte olan corona virüsün her geçen gün ilerlemesi …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra