Anasayfa / Bitkiler / Siyah Turp Hakkında Bilmediğiniz İnanılmaz Bilgiler

Siyah Turp Hakkında Bilmediğiniz İnanılmaz Bilgiler

Günlük yaşantınıza siyah turp eklemek, genel sağlığınıza şaşırtıcı şekillerde yardımcı olabilir.

Siyah Turp Nedir?

Siyah turp, Raphanus sativus L. var olarak bilinen Asya ve Avrupa’ya özgü bir çeşit turptur. Nijer ve koyu mor veya siyah dış cepheye sahiptir. Yaygın olarak bir İspanyol turpu olarak bilinen bu sebzeler, bildiğimiz turplardan biraz daha büyüktür ve lezzetleri daha güçlüdür, bu da tariflerde daha fazla dikkat çekmektedir. Doku normal turplardan biraz daha sert olma eğilimindedir ve içerisi beyaz rengine yakın bir renktir. Bu sebze her markette veya pazarda yaygın olarak bulunmamakla birlikte, etkileyici beslenme profili ve ilgili sağlık faydaları nedeniyle son yıllarda popülerliği artmıştır.

Siyah Turp Besin Değeri

Siyah turpta bulunan birçok besin maddesi, yüksek miktarda diyet lifi ve C vitamini ile birlikte orta derecede demir, magnezyum, potasyum ve vitamin B, A ve E gibi diğer önemli vitaminleri içerir. Bakır, selenyum, çinko, spesifik antosiyaninler, antioksidanlar, enzimler ve hormonlar. Bu sebze de kaloride çok azdır, 85 gramlık bir porsiyonda sadece 10 kalori vardır.

Siyah Turp’un Sağlık Üzerindeki Etkileri

Siyah turpun pek çok sağlık yararları arasında karaciğer fonksiyonlarını iyileştirme, hormon seviyelerini yönetme, kan basıncını kontrol etme, kolesterolü düşürme, deri ve saç sağlığını iyileştirme, sindirimi iyileştirme, kabızlık ve şişkinliği tedavi etme, zihinsel uyanıklığı artırma, safra taşlarını azaltma, ve diğerleri arasında bedeni detoksifiye etmesi vardır. Bazılarını aşağıda ayrıntılı olarak tartışalım.

Cilt sağlığı

Dezenfekte edici özellikleri ve yüksek vitamin B ve E seviyeleri ile bu sebze, cildinizin sağlığını inflamatuar koşullardan koruyabilir ve ayrıca kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve istenmeyen lekelere neden olabilen oksidatif stresi önleyebilir.

Karaciğer fonksiyonu

Glutatyon vücuttaki en önemli antioksidanlardan biridir ve karaciğerin çok fazla toksin biriktirmemesini sağlamaktan sorumludur. Bununla birlikte, yaş ve glutatyon seviyeleri düştükçe, bu seviyeleri artırabilen siyah turp gibi besinler, sağlığın korunması için daha önemli hale getiriyor.

Bağışıklık sistemi

Bu sebzede iyi miktarda C vitamini olması, bağışıklık sisteminizin artacağı anlamına gelir; istenmeyen patojenlere, bakterilere ve toksinlere karşı vücudun ilk savunma hattıdır.

Kilo kaybı

Bu sebze kalori de çok düşüktür, ancak genel olarak kalori alımınıza katkıda bulunmadan kendinizi tam olarak hissetmenize yardımcı olabilecek diyet lifi içinde nispeten yüksektir. Bu da, kilo kaybına ve iyileştirilmiş bir metabolik hıza yol açacaktır.

Siyah Turpun Yan Etkileri

Bu sebzelerde glikozinolat adı verilen potansiyel toksinler olduğundan, çok fazla siyah turp tüketmenin bazı potansiyel yan etkileri vardır. Bu turp, hepsi bu bileşenin eser miktarını içeren lahana ailesinin bir parçasıdır. Büyük miktarlarda tüketildiğinde, tiroid hormonunun üretimini engelleyebilir ve bir guatr oluşumuna yol açabilir. Bazı insanlar da bu kök sebzeye karşı alerjidir ve bundan kaçınmalıdır.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Kara Mürver Nedir? Faydaları Nelerdir? Coronaya Karşı Etkili midir?

KARA MÜRVER NEDİR? Dünyada hala etkisi devam etmekte olan corona virüsün her geçen gün ilerlemesi …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra