Anasayfa / Bitkiler / Şifalı Bitkiler Nedir?

Şifalı Bitkiler Nedir?

Şifalı bitki, toprak üzerinde kök salan, gelişen, tohum veren, yaşama süresi dolduktan sonra kuruyarak varlığı sona eren yosun, ot, ağaç gibi canlı varlıkların ortak adıdır. Bitkiler; su, hava ve güneş ışığını kullanarak yaptıkları fotosentez ile kendi besinlerini üretirler, aynı zamanda havayı temizlerler. Bu bitkilerin çoğu şifalı bitki olarak kullanılmaktadır.

Şifalı bitkiler , insan sağlığı için oldukça önemli olduğu çok eskiden beri bilinmektedir ve şifalı bitkiler birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Tıp ve eczacılığın gelişmesiyle birlikte şifalı bitkilerle yapılan ilaçlar popülerliğini yitirmişti. Ancak bu tür ilaçların insanlarda oluşturduğu yan etkiler, uzun dönemde verdiği zararlar insanları eski yöntemlere,bitki bilimine, şifalı bitkilere yönlendirmiştir. Alternatif tıp olarak yükselen şifalı bitkiler yine insanların dertlerine çözüm oluyor. Günümüzde şifalı bitkiler üzerine sayısız deney ve araştırma yapılarak şifalı bitkilerin geleneksel kullanım yöntemlerinin faydaları tek tek açıklanıyor.

Alternetif tıp ile ilgili bilgiler

Bitki bilimi ile tedavi olunan rahatsızlıklardan birkaçı şu şekilde sıralanabilir.

Baş ağrıları,migren, sinüzit, kalp rahatsızlıkları, damarlar ile ilgi rahatsızlıklar, solunum yolları rahatsızlıkları, cilt rahatsızlıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları, hormon rahatsızlıklarını, üst solunum yolu enfeksiyonları, karaciğer rahatsızları, metabolizma ile ilgili durumlar, kadın rahatsızları, karaciğer ve akciğer rahatsızlıkları, mide ve bağırsak rahatsızları, diyabet, böbrek rahatsızları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, eklem rahatsızlıkları, romatizma. Gördüğünüz üzere vücutta şifalı bitkiler ile tedavi olunmayan sistem, organ yok. Ancak şunu söylemeliyiz. Hangi bitkinin, hangi hastalık için iyi geldiğini iyi araştırmalısınız.

Bitkiler insan vücudunda farklı tepkimeler verebilir. Birbiri  ile karıştırılan bitkiler de yine etki alanı değiştirebilir. Bu yüzden iyice araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle kullanacağınız bitkiye alerjiniz olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

 

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Kara Mürver Nedir? Faydaları Nelerdir? Coronaya Karşı Etkili midir?

KARA MÜRVER NEDİR? Dünyada hala etkisi devam etmekte olan corona virüsün her geçen gün ilerlemesi …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra