Anasayfa / Bitkiler / En İyi 15 Kök Sebze

En İyi 15 Kök Sebze

Kök sebzeler, tüm dünyadaki mutfaklarda bulunur ve bazı temel özellikleri paylaşırken, her birinin benzersiz bir besin değeri vardır.

Kök sebzeler

Kök sebzelerin mineral ve besin değerlerinin yanı sıra diyet lifi ve nişastalı karbonhidratların yoğun bulundurduğu bilinmektedir. Bunlar, dünyanın birçok yerinde önemli bir yiyecek kaynağı ve etkileyici sağlığa faydaları olan bazı benzersiz antioksidanlar içermektedir. Enerji seviyelerini ve vitamin alımını artırmasıyla, kanser riskinizi azaltmasıyla, bunlar diyetinize dahil edilmesi gereken en önemli sebzeler olarak bilinir hale gelmiştir.

En İyi Kök Sebzeler Listesi

Genel sağlık durumunu iyileştirmek için tüketilecek en iyi kök sebzeler arasında havuç, kereviz, rutabaga, balkabagi ve taro kökü bulunur.

Turp

Bu sebze, diğerlerinin yanı sıra, iyi miktarda magnezyum, potasyum, bakır, folat, diyet lifi ve riboflavin içerir. Metabolizmanın iyileşmesine, kan basıncının düşürülmesine ve düzenli olarak yenildiğinde güçlü kemiklerin oluşmasına yardımcı olabilir.

Şalgam

Başta indoller olmak üzere yüksek seviyede phytonutrients içeren turpgil sebzelerdendir, bu temel sebzeler kan basıncını düşürmek, kemikleri güçlendirmek, kolesterol düzeylerini düşürmek ve kardiyovasküler hastalık riskini düşürmekle bağlantılıdır.

Taro Kök

Bu önemli nişastalı sebze, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve bakır gibi minerallerle, bir dizi vitamin ve antioksidan ile doludur. Enerjiyi güçlendirmesinin yanı sıra iltihaplanmayı azaltıcı ve bağışıklık sistemi gücünü artırıcı olarak iyi bilinmektedir.

Enginar

Enginar bol miktarda beta-karoten bulunur ve aynı zamanda mükemmel bir bağışıklık güçlendirici olarak da bilinir. Yüksek lif seviyelerindeki bu sebze, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve sindirim süreçlerini optimize etmeye yardımcı olacaktır.

Tatlı patates

A vitamini, potasyum ve C vitamini bu kök sebzelerde yüksek konsantrasyonlarda antioksidanların yüksek seviyelerinde bulunur ve bu da kalp rahatsızlığı olanlara veya yüksek kanser riski taşıyanlar için ideal bir besindir.

Havuç

Likopen, lutein ve zeaksantin ile diğer önemli minerallerin arasında bulunan havuçta görme sağlığı ve cilt kalitesinin yanı sıra sindirim konularında da yardımcı olabilir.

Kış kabağı

Bu kök sebzede bulunan büyük antioksidanlar, katarakt önleyerek kornea ve retinanın sağlığını iyileştirerek göz sağlığını güçlendirebilir.

Kereviz

Kerevizin büyük çoğunluğu sudan iken, kalan içerikler K vitamininin yanı sıra çeşitli B vitaminleri, A vitamini ve C vitamini açısından yüksektir. Lif içeriğinin de mideyi iyileştirdiği ve sağlıklı sindirimi teşvik ettiği bilinmektedir.

Kuşkonmaz

Önemli düzeyde demir, bakır, potasyum ve protein bulunduran bu sebzeyi hazırlamak kolaydır. Ayrıca düzenli olarak diyetinize eklendiğinde dolaşımı uyarır ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Pancar

Binlerce yıllık geçmişe ve etkileyici bir phytonutrient seviyesine sahip olan pancarların, hormonları düzenlemek, kan şekerini kontrol altına almak ve inflamasyonu azaltmak gibi konulara yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu sebzelerde bulunan nitratlar, dayanıklılık açısından sporcuları için enerji destekleri için de popülerdir.

Kırmızıturp

C vitamini ve diyet lifi açısından son derece yüksek olduğu için, bu sebzeler bağışıklık sistemi ve sindirim ile yakından ilişkilidir. Bununla birlikte, sebzede bulunan çinko da hafıza  artırabilir ve stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Beyaz turp

Beyaz turpta bulunan kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çeşitli benzersiz antioksidanlar var, “Çin turpu” olarak bilinen bu bitki genel sağlık durumunu iyileştirmek için mükemmel bir seçim. Daha spesifik olarak, yaşlanmaya başladığınızda vücudu detokslayabilir ve kemik mineral yoğunluğunu artırabilir.

Hindiba

Çok yüksek bir C vitamini, E vitamini, potasyum ve folat bulundurur. Hormon düzeylerini dengelemeye yardımcı olabileceğinden, Hindibanın  iltihaplanmayı azalttığı ve sakinliği hissettiği bilinmektedir.

Yer lahanası

Bu egzotik lahana çeşidi diyet lifi, B vitamini, C vitamini, potasyum ve bakırdan oluşan büyük bir kaynaktır ve sindirimde yardımcı olabilir.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Kara Mürver Nedir? Faydaları Nelerdir? Coronaya Karşı Etkili midir?

KARA MÜRVER NEDİR? Dünyada hala etkisi devam etmekte olan corona virüsün her geçen gün ilerlemesi …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra