Anasayfa / Bitkiler / Ebegümeci Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Ebegümeci Çayı Nasıl Demlenir?

Ebegümeci Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Ebegümeci Çayı Nasıl Demlenir?

EBE GÜMECİ NEDİR?

Ülkemizde pek çok bitki yetişmektedir. Ada çayından tutun nane yaprağı çayına kadar bir sürü bitki ve bu bitkilerde oluşan krem , çay , macun gibi ürünler yapılmaktadır. Öyle ki bazı bitkilerin salatası ve yemek olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi de ebe gümecidir.

Ebe gümeci pek çok faydasının yanında aslında fazla bilinmeyen bir bitkidir. Günümüzde bir zencefil veya zerdeçal kadar popüler olmasa da aslında tam tersi zencefil kadar etkisi bulunmaktadır. Çayları , yemeği hatta salatası bile oldukça damakta tat bırakan bir üründür. Zencefili günlük hayatta kimse kokusundan ve tadından kullanmak istemez . ancak ebe gümeci hem kokusu hem de tadı sayesinde oldukça keyifli bir bitkidir.

Çok yararlı olması demek her şekilde kullanılması demek değildir. Doğru oranda ve doğru gramajda kullanıldığı vakit etkisi görülmeye değer bir bitkidir.

Çayı içilir , yemeği yenilir, krem veya macun gibi ürünleri kullanılabilir.

EBE GÜMECİ FAYDALARI NELERDİR?

Fazla popüler olmasa da aslında tam tersi zirveyi taşıyan bir bitkidir. Faydaları ise bağışıklık sistemi üzerine kuru olmakla beraber yüksek vitaminleri sayesinde kansere karşı  bile bir kalkan oluşturur.

Fazla dikkate alınmasa da mevsim değişikliği yüzünden vücutta ani oluşan şok dalgası yüzünden vücut şaşırır ve bu gibi durumlar griple sonuçlanır. Grip ise kış mevsimine girmeye yakın başımız da dört dolaşır ve tam bir çekilmez çiledir. Bu gibi küçük grip salgınlarında ebe gümeci birebir çözüm olarak nitelendirilir. Kış mevsiminde vücudu baştan aşağı koruyarak muhteşem bir direnç kalkanı oluşturur.

Aynı zamanda metabolizmayı güçlendirerek sindirim sistemini güçlü bir şekilde çalıştırır. İçeriğindeki yüksek kalsiyum ve demir sayesinde kemikleri güçlendirir ve demir eksikliği gibi sorunları olanlarında kemik eksikliğini gidererek daha güçlü kemiklere sahip olmasını sağlar.

Sadece bağışıklık ve sindirim için değil solunum sıkıntısı çekenlerde ebe gümeci kullanabilir. Boğazda oluşan ses kısıklığı ve ya öksürük gibi durumlarda balgam sökücü özelliği sayesinde boğazı temizler ve iltihap oluşumunu engeller.

Mevsim geçişi yüzünden hasta olanlar için de hasta yatağında da ebe gümeci çayı tüketerek vücut direncini arttırarak en çabuk şekilde vücudu ayağa kaldırır. Bağırsak sorunları olarak eğer kabızlığınız varsa ebe gümeci tüketmenizde fayda vardır.

Bunun yanında küçük ama etkisi büyük bir şekilde göz rahatsızlığı çekenler ise ebe gümeci çayından bir miktar gözlerine damlatarak göz ağrıları veya göz ağrıları çekenler ebe gümeci ile bu sorunlara veda edebilirler.

EBEGÜMECİ ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Ebegümeci kurutulduktan sonra genellikle kış ayaları için kullanımı hazırlanır. Kurutulduktan sonra kış ayları için  sıcak olarak tüketilmesi gerekir.

İlk olarak bir miktar suya kurutulmuş ebegümeci bitkisi kaynamış suyun içerisine atılır. Çok fazla beklemeye gerek yoktur. 5 dakika suyun içinde beklettikten sonra bitkilerini süzerek temiz bir bardağa çayı aktarmalı daha sonra da içiresine şeker veya başka bir tatlandırıcı ilave etmeden kullanılmalıdır. İçine isteğe bağlı limon katılabilir.

Farklı farklı çay tarifleri bulunmaktadır. Farklı farklı rahatsızlıklar için çeşitli tariflerde ebegümeci çayı kullanabilirsiniz. Başlıca rahatsızlıklar ise soğuk algınlığı için kullanılabilmektedir.

SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN EBEGÜMECİ ÇAYI

İçine ebegümeci dışında bir kaç yardımcı doğal bitkiler ile etkisini arttırabilirsiniz. Bir kaç dilim zencefil ile 1 tatlı kaşığı ebegümeci yapraklarını çubuk tarçın ve bir kaç adaçayı yaprağı ve 1bir dilim limon ile kaynamakta olan suyun içine katıp kısa bir süre bekletilmelidir. 8 dakika kadar beklemesi yeterlidir.

Çayı içindeki bitkilerden arındırdıktan sonra içilmeye hazır hale geldikten sonra geldikten sonra kullanabilirsiniz. Öksürüğü keserek ateşi düşürücü ve direncin yükselmesine sebep olur.

EBEGÜMECİ DİĞER KULLANIM ALANLARI

Sadece çay olarak başka alanlarda da kullanımı pek çok soruna da iyi gelmektedir. Çay olarak kullanımı dışında kremleri de satış yapmakta ve kullanılmaktadır. Kreminin faydaları ise izi kalmış yaraların kolajenlerini onararak yaranın izinin tamamen geçmesini sağlar. Cilt üzerindeki etkileri de büyüktür. Cilt üzerindeki kusurları yok eder ve cilt için bulunmaz bir mucizedir.

Yaprakları ile lezzetli bir yemek veya salata yapılabilir ve ekşimtrak tadı ile damakta tat bırakan bir şey olarak kalmaktadır. Yapraklarıyla kalmayıp ebegümecinin kökü ile sağlıklı ve şifalı bir çorba yapılmaktadır. Kış aylarının vazgeçilmezi olabilir.

Sadece hastalık veya rahatsızlık kullanımı dışında keyif için bile kullanabilirsiniz. Bir miktar ebegümeci yaprağını banyo suyuyla karıştırarak küveti banyosu iççinde keyif sürebilir aynı zamanda da vücudunuzun rahatlamasına ve ölü derileri yok ederek teninizin yumuşamasını sağlar.

EBEGÜMECİ ZARARLARI

Pek çok alanda oldukça faydalı olması pek çok kullanıcı tarafından aslında iyidir. Bağırsakları temizleyerek hem sindirim i hem boşaltım hatta solunum sistemini bile düzenler.

Çayı, yemeği ve salatası tüketilen bu bitkinin aşırı veya kullanmaması gereken kişiler kullandığı zararları olabilir.

Hamileler veya hamile kalmak isteyen anne adayları ebegümecine dair hiç bir ürün kullanmamalıdır.

Bu dönemde anne olmak gibi düşünceleri olan kişiler bu süreçte ebegümecinin çayını , yemeğini veya herhangi bir kürünü kullanmamalıdırlar. Ebegümeci hamile kalmayı zorlaştırır.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Matcha Çayı

Matcha Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Matcha Çayı Nedir?  Matcha Çayı son zamanlarda trend olan ve çok sevilen bir çaydır. Kökeni …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra