Anasayfa / Bitkiler / Doğal Ağrı Kesici: Anason

Doğal Ağrı Kesici: Anason

Anason neye iyi gelir, onu öğreneceğiz. Anason’un nereden geldiğine bakacak olursak, Asya’dan başlayarak tüm dünyaya yayılmış, maydanoz familyasından gelen bir bitki türüdür. Mesir otu olarak da bilinir. Çiçekleri beyaz, yaprakları yuvarlak veya böbrek şeklinde olup meyveleri küçüktür.

Anason, güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir; böbrek, mesane, rahim, karaciğer ve dalak tıkanıklığını açar. Ağrıları hafifletir. Süt ve sperm üretimini arttırır. Kasık ve adet kanaması ağrılarını alır.  Vücuda herhangi bir şekilde alınan zehrin zararını giderir. Gaz çıkartmada çok etkilidir. Bu bitkiden elde edilen çay baş ağrıları için çok faydalıdır. Görme keskinliğini arttırır.

Bir takım rahatsızlıklara anasonun nasıl kullanacağını söylemeden önce şunu özellikle belirtmeliyiz ki hastalığınız için önce hekime başvurun. Bu tedaviler doğal tedavi yöntemleri olup destekleyici amaçlıdır.

Sizlere bu tarifleri vermeden önce bir uyarımız daha var. Bu şifalı bitki üçüncü derecede kurutucu olduğu için her gün kullanılmaz. 1-2 haftalık kürler halinde, haftada 1 ya da 2 defa yemeklerde kullanılabilir.

Anason’un kullanıldığı 5 Alan

1-Kulak rahatsızlıkları için:

3 çorba kaşığı öğütülmüş anason, 200 gram zeytinyağı ile karıştırın. 7 gün bekletin. Daha sonra süzün. Süzülmüş olan yağı 1 damla gül yağı veyahut sarımsak yağı ile karıştırın. Karışımınız hazır.

2- Çay olarak:

1 bardak su içine 1 tatlı kaşığı anason ekleyin. 3-5 dakika kaynatın. Sonra süzün. Küçük yudumlarla çay olarak için.

3- Çay olarak

1 çorba kaşığı anason 1 bardak kaynar su ile karıştırın. 1-1,5 saat demlenmeye bırakın. Demledikten sonra ikiye bölün ve günde 2 defa aç karnına balla için.

4- Yemeklerde ve ekmelerde

Tane şeklindeki anasonu balla karıştırın, günlük bir çay kaşığı yiyin. Öğütülmüş anasonu yemeklerde ya da tane anasonu hamurun içine atarak kullanın. Bu yemeklerin hazmını kolaylaştırarak sindirime yardım eder.

5- Kabızlığa iyi gelir ve hazmı kolaylaştır.

2 çorba kaşığı öğütülmüş anason, 1 çorba kaşığı öğütülmüş sinameki, 2 çorba kaşığı kişniş, 1 çorba kaşığı pul biber, baş dövülmüş sarımsak, 3-4 limon suyu, 150-200 gram zeytinyağı karıştırılarak yemeklere veya ekmek üzerine sürülerek kullanılabilir. Kabızlığa ve hazma iyi gelir.

 

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Adamotu

Adamotu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Adamotu Nedir? Adamotu (Mandragora officinarum) Almancada “Alraune” olarak bilinir. Abdüsselam otu, Ademotu ve insan otu …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra