Anasayfa / Bitkiler / Buğday ‘in 5 Şaşırtıcı Beslenme Faydaları

Buğday ‘in 5 Şaşırtıcı Beslenme Faydaları

Buğday, dünyanın birçok yerinde önemli bir temel besin maddesidir ve son yıllarda popülerlik kazanmıştır.

Buğday Nedir?

Buğday, arpadan biraz daha büyük ve daha uzun olan fakat pişirildiğinde benzer çiğnenebilir kıvama sahip olan tam tahıl türüdür. Pek çok insanın fark etmediği, Buğdayın belirli bir buğday türü olması ve bu nedenle glutensiz olmaması. Bununla birlikte, günümüzde mevcut olan birçok yaygın buğday türüne kıyasla, glüten açısından nispeten düşüktür. Buğday, insanlık tarihinde yetiştirilen en eski tahıllardan biri olan eski bir tahıl olarak kabul edilir. Pek çok insanın zevk aldığı ve öncelikle İtalya’da üretilen garip bir ceviz, yine de tatlı bir lezzete sahiptir.

 

Buğday Besin Değerleri

Beslenme açısından Buğday, besin ve vitaminlerin bir güç merkezi; Bu hububatın 1/2 fincanında, yaklaşık 4 gram protein, 3.5 gram diyet lifi ve 26 gram karbohidrat vardır, bu da neden bazı kültürlerde böyle bir enerji elyafı olduğunu açıklar. Bu rakamlar, yaygın buğday çeşitlerinin besin maddelerini önemli ölçüde (neredeyse iki katı) oluşturmaktadır. Bu tam tahıl aynı zamanda C, B, A ve E vitaminlerinin yanı sıra çinko, demir ve manganezin mütevazı düzeylerini de sağlar. Karbonhidratlardan% 80’inden fazlasına, çeşidin türüne bağlı olarak, bu tanenin bir 1/2 fincan porsiyonunda 100 ila 170 kalori vardır.

Buğdayın Sağlık Faydaları

Bu tahılın birçok sağlık yararlarından bazıları, diğerleri arasında bağışıklık sistemi, sindirim, kardiyovasküler sağlık ve kronik hastalık üzerindeki etkisini içerir.

Kalp sağlığı

Yüksek lif seviyeleri, kolesterol seviyelerini baskılayabilir ve ateroskleroz, kalp krizi ve felç riskini azaltabilir.

Bağışıklık sistemi

İyi miktarda C vitamini, vücudun ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır.

Sindirim

Bu tahılda inanılmaz miktarda lif vardır, bu da dışkıyı toplamaya, bağırsakta iltihabı yatıştırmaya ve kabızlık semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Kronik hastalık

Bu tahılda, E vitamini ve C vitamininin varlığı gibi, oksidatif stres ve kronik hastalığı önleyebilen bazı antioksidan bileşenler vardır.

Dolaşım

Orta derecede demir yardımları, her kırmızı kan hücresinin üretiminde gerekli olduğu gibi, dolaşımın artmasına neden olur

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Adamotu

Adamotu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Adamotu Nedir? Adamotu (Mandragora officinarum) Almancada “Alraune” olarak bilinir. Abdüsselam otu, Ademotu ve insan otu …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra