Anasayfa / Bitkiler / Adamotu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Adamotu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Adamotu Nedir?

Adamotu (Mandragora officinarum) Almancada “Alraune” olarak bilinir. Abdüsselam otu, Ademotu ve insan otu gibi isimleri de vardır. İçerisinde skopolamin, hyoscyamin, atropin gibi alkaloidler içermektedir. Şekli ve ismi ile oldukça dikkat çeken bir ottur. Kökü çok detay çektiği için ve insan suretine benzediği için adamotu denmektedir. İçeriğinde bulunan şeyler bu bitkiyi zehirli kılmaktadır. Bilinçsizce kullanılmamalıdır, bilinçsizce kullanıldığı zaman zararlı olabilir.

Adamotu

Adamotu Özellikleri Nelerdir?

Adamotu ginsengin Türkiye versiyonudur.Köklerden adını alan bir bitkidir. Kökünün insan heykeline benzetilmesi nedeniyle bitkiye bu isim verilmiştir. Sonbaharda topraktan çıkarılır. Çıkarılan kökler güneşte kurutulur. Daha sonra kuruyan kökler toz haline getirilir. Morumsu çiçekleri olan adamotu, bazen 1 bazen de 3 parçalı köklere sahip, koyu yeşil yapraklı ve küçük kırmızı bir elma gibi meyveleri olan bir bitkidir. Kaya dipleri, boş sahalar, ve ekilmemiş tarlalarda daha çok yetişir. Yurdumuzda da Ege ve Güney Anadolu’da daha çok bulunur.

Adamotu

Adamotu Faydaları Nelerdir? 

Adamotu hakkında bilinen bir sürü rivayet bulunmaktadır bunlar adam otu hakkında birçok farklı görüşe neden olmuştur. Çoğu kişi adamotunun büyü ve kara büyüde kullanıldığından bahseder. Ama bu yazıda bunlardan bahsetmeyeceğim. Her ne kadar bu bitki hakkında kötü rivayetler olsa da bu bitkinin sağlığa olan faydaları da oldukça çoktur. Bu yazıda sizlere adamotunun faydalarından biraz bahsedeceğim. İşte adamotunun faydaları;

  • İmmün sistemini güçlendirir.
  • Cinsel isteği arttırıcı özelliği vardır.
  • Bitkinlik durumunu ortadan kaldırır.
  • Ağrı kesici etkisi vardır.
  • Spazm çözücüdür.
  • Uyuşturucu etkisi vardır.
  • Kusmayı kolaylaştırır.
  • İshal yapıcıdır.

Adamotu

Adamotu Nasıl Kullanılır?

Adamotu taze yapraklarından elde edilen öz veya kuru yapraklarının tozu, bal mumu ile karıştırılarak bir merhem elde edilir. Bu karışım egzamalar da kullanılır. Bu otun suyundan buruna çekilir veya koklanırsa insanı uyutur. Tohumlarından yutulursa rahim hastalıklarına şifa olur. Mafsal ağrılarında, tohumlarından lapa yapılır konursa şifa verir. Bu otun suyu gargara yapılırsa diş ağrısını keser.

Adamotu

Adamotu Yan Etkileri Var Mıdır?

Adamotu içerisinde bulundurduğu maddeler sayesinde uyuşturucu etkiye sahip bir bitkidir. Bu nedenle fazla kullanılmaması tavsiye edilir. Doktor kontrolünde ve dikkatli kullanılmalıdır.

Kaynak: Profesör Doktor Ahmet Maranki – Kozmik Bilim Işığında Şifalı Bitkiler Kitabı

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Matcha Çayı

Matcha Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Matcha Çayı Nedir?  Matcha Çayı son zamanlarda trend olan ve çok sevilen bir çaydır. Kökeni …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra