Anasayfa / Ballar / Bal Nedir?

Bal Nedir?

Birçok hastalığa deva olarak bilenen Bal, Arıcılığın 4000 yıl önce Mısır’da başlayıp Yunanistan, Filistin ve Kıbrıs’a, Ön Asya ve Avrupa’ya yayıldığı söylenmektedir.  Arılar tarafından çiçeklerden, çamlardan toplanan çiçek özleri ya da canlı kısımlar tarafından salgılanan maddeleri kullanarak yapılan, altın sarısı, tatlı sıvı besin maddesidir. Çam, çiçek ve kestane gibi çeşitleri vardır. Doğal balın içerisinde ; %18 su, % 40 meyve şekeri (früktoz),- % 34 üzüm şekeri (glikoz); % 0,4 diğer şekerler,- % 0,3 protein,- % 7,1 madeni tuzlar, mikro elementler, fermentler, vitaminler ve diğer maddeler bulunur.

Bal hakkında daha fazla bilgi edinelim

Arılar 1 kg  için yaklaşık 30 bin arı, 20 milyon çiçekten çiçek özü topluyor. Arıların çalışkanlıkları sonucu oluşan balın, bilinen çok fazla hastalık çeşidine faydası vardır ve yapılan doğal ilaç karışımlarda çoğunlukla bulunur. Bal oldukça şifalıdır ki bebeklerden yaşlılara kadar gerekli besin maddesidir. Düzenli  yemek insanı gençleştirir ve dinç tutar.Günde 3 kez birer kaşık yenildiğinde gıdasızlık, yaşlanma, akıl hastalıkları ve mide rahatsızlıklarında iyi geldiği söylenmiştir. Ancak kullanılan balın çeşidine dikkat etmek lazımdır. En basit örnek olarak, balın hasat mevsimine göre balın verdiği etki farklıdır. En faydalı bal ilkbahar ve yaz mevsimlerinde alınandır, sonbaharda hasat edilen bal ise fazla şifalı değildir.

İyi geldiği hastalıklara genel olarak bakacak olursak: öksürük,balgam, kabızlık, nezle, mide rahatsızlıkları, göz rahatsızlıkları, kansızlık, karaciğer için faydalı, zeka gelişimi için kullanılabilir.

Balda  antibakteriyel özelliği vardır. Bu şu demektir: içerisinde mantar,bakteri gibi mikroorganizmalar bulunmaz. Bu sayede bal, bağışıklık sistemini güçlendirir.  Ayrıca balda bulunan şeker kan tarafından en rahat emilen şekerdir. Şekerli olmasına rağmen dişleri çürütmez, hatta diş etlerini mikroplardan korur.

 

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.
macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra