Anasayfa / Baharatlar / Zerdeçal Hakkında Farkında Olmadığınız 13 Yan Etkisi

Zerdeçal Hakkında Farkında Olmadığınız 13 Yan Etkisi

Zerdeçal kullanımının bazı kişilerde yan etkileri göstermesi olası bir durumdur, doktorun onayı olmadan ek almak veya tüketmek doğru olmayabilir. Bu yüzden kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanınızı tavsiye ederiz.

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal, zencefil ailesine ait olan ve Curcuma longa bilimsel ismine sahip olan çok yıllık bir bitki olan zerdeçal bitkisinden elde edilen baharattır. Bir köke sarı rengini verir ve bazı mutfak geleneklerinin tanınabilir bir parçası olmuştur. Zerdeçal, etkileyici bir antioksidan içeriğine sahiptir ve kanser riskini düşürmeye, intihaplanmada bir azalmaya, mide rahatsızlıklarının yatıştırılmasına ve hatta nörodejeneratif hastalıkların önlenmesine neden olan, curcumin olarak adlandırılan aktif bir maddeye sahiptir.

Birçok faydası ile birlikte, özellikle her gün aşırı miktarda zerdeçal alınıyorsa, farkında olunması gereken bazı zerdeçal yan etkileri vardır.

Zerdeçalın Yan Etkileri

Çok fazla zerdeçal tüketiyorsanız ya da bu baharata alerjik bir reaksiyon geçirdiğinizde, aşağıdakilere neden olabilir:

  • Mide bulantısı
  • Aşırı kanama
  • Düşük kan basıncı
  • Gastrointestinal problemler
  • Doğurganlıkla ilgili komplikasyonlar
  • Baş ağrısı
  • Demir eksikliği
  • Kısırlık
  • Diyabet

Kanama riski

Bu baharattaki etken maddeler kan pıhtılaşmasını engelleyebilir, bu da kanama bozukluğu olan kişiler için tehlikeli olabilir, ya da yaşla birlikte daha yaşı ileri olanlar için, bunu en kötü zerdeçalın yan etkilerden biri yapar.

Mide Sorunları

Bazı zerdeçal tozu takviyeleri, manyok nişastası veya buğday unu gibi dolgu ürünleri ile yapıldığı için, glüten intoleransı veya Çölyak hastalığı olan kişilerin eklere negatif bir gastrointestinal reaksiyona sahip olması muhtemeldir.

Mide

Eğer daha önce Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GERD) teşhisi konulduysa, bu baharat ya da takviyenin büyük miktarlarda alınmasının, problemi daha da kötüleştirebileceğini gösteren çalışmalar vardır.

 

Safra kesesi sorunları

Eğer safra taşı veya safra kanalı tıkanıklığınız varsa, bu problemleri daha da kötüleştirebileceğinden, bu tamamlayıcı baharatı almak zordur.

Kan basıncı

Bu baharatın tansiyonu düşürdüğü ve bu sayede kardiyovasküler problemleri olan insanlar için harika olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, hipertansiyon için kullanıldığında, kan basıncında tehlikeli bir düşüşe neden olabilir.

 

Böbrek taşı

Zerdeğin kabaca% 2’si oksalattan oluşur ve yüksek seviyelerde böbrek taşlarının oluşumuna katkıda bulunabilir. Eğer böbrek problemleriniz veya böbrek taşı öykünüz varsa, bu baharat veya aşırı kullanımı sorunu daha da kötüleştirebilir.

 

Gebelik

Bu baharatın uyarıcı doğası, gebeliğin ilk aylarında tehlikeli olabilecek uterus kasılmalarına neden olabilir ve daha sonraki aylarda da emeği tetikleyebilir, bu nedenle hamilelik veya emzirme sırasında bu baharattan kaçınmak en iyisidir.

Alerjik reaksiyonlar

İltihap ve iç alerjik reaksiyonlar, özellikle büyük miktarlarda tüketildiğinde, zerdeçal yan etkilerdir. Bunlar kaşıntılı deri, kızarıklık, mide bulantısı, kusma, ishal, şişkinlik, kramp ve aşırı şişkinlik içerebilir.

 

Kısırlık

Ek seviyelerinde ağızdan alındığında, zerdeçal, testosteron ve düşük sperm motilitesinde bir azalmaya neden olabilir ve bu da bir çocuğa sahip olmayı zorlaştırır.

 

Demir eksikliği

Çok fazla zerdeçal (ve dolayısıyla curcumin) vücutta olduğunda, bağırsakta demir emilimini baskılayabilir, anemiye ve diğer istenmeyen yan etkilere yol açabilir.

Diyabet

Şeker hastalığınız varsa, kan şekerini ölçülebilir bir şekilde düşürdüğü için bu baharatı dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Stabil bir glikoz seviyesi tutmak isteyen diyabetikler için, zerdeçalla aşırı takviye yapmak çok tehlikeli olabilir.

 

Cerrahi ameliyatlardan önce

Zerdeçalın anti-kan pıhtılaşma özellikleri nedeniyle, komplikasyonlara ve aşırı kanamaya yol açabileceğinden, bu eki veya baharatı ameliyat geçirmeden önce almak zordur.

 

Baş ağrısı

Yüksek dozda zerdeçalın, bazı insanlarda, özellikle de günde 500 miligramın üzerinde uzun süreli kullanımdan sonra baş ağrılarına neden olduğu bilinmektedir

 

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.
macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra