Anasayfa / Baharatlar / Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten tohumu ketengiller familyasından olup, yaz aylarında sarı ya da mavi yumuşak çiçekleri olan bitki çeşididir. Bezir, Zeyere Zerek, Bızıktan, Serek diye de anılabilirler. Anavatanı Türkiye’dir. Suriye, Irak, Mısır ülkeleri başta olmak üzere Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında yetiştirilebilir. Keten 60 cm kadar uzayabilir. Bitkinin içerisinde, sabit yağlar, protein, müshil etkisi yaratan maddeler, linamarin bulunur. Ayrıca keten tohumundan elde edilen yağ da beziryağı ve oleum lini asitleri bulunur

Büyüdükten sonra insan sağlığı için çeşitli tedavi yöntemlerinde kullanılan keten tohumu elde edilir. Bu tohumlarda %45 civarında yağ vardır. Yağ ise omega-3 ve omega-6 bakımından oldukça zengindir. Keten tohumunun belki de en önemli özelliği budur. Keten tohumunun kullanım çeşitleri ise, tohumlar olarak, yağ olarak, öğütülmüş olarak ve sıvı olarak şeklinde sıralanabilir..

Keten Tohumunun Bilinen Faydaları Nelerdir?

Şimdi maddeler halinde keten tohumu ne işe yarar diye bakalım mı?

Keten tohumu sindirim sistemi için oldukça faydalıdır ve sindirim sistemi problemlerinde kullanılabilir. Mide ve bağırsakta bulanan zarı zararlı maddelerden temizleyebilir. Böylece bu organlarda yaşanabilecek enfeksiyonlara engel olabilir. Hazımsızlığa iyi gelir, safra kesesinde taş oluşmasını engelleyebilir.

Keten tohumunun yapısında lif çok fazla vardır. Bundan dolayı hemoroit hastalığının tedavisinde kullanılır. Çünkü keten tohumu yenildikten sonra bağırsaklarda şişer.

Keten tohumunun içerisinde var olan Omega 3 yağı olmasından mütevellit cilt için kullanılabilir. Keten tohumunun yağ olarak kullanılması cilt lekelerini giderir, cilt kurumasını önler ve cilde doğal bir parlaklık kazandırır, keten tohumu yağı faydaları olarak sıralanabilecek faydalardan ilk sırada gelenlerden birisidir.

Keten tohumu şeker hastalığı için faydalı olup, kandaki şeker miktarını dengeler. Kan basıncını dengeleyerek kalbin görevlerini rahat yerine getirmesini sağlar. Dememiz o ki bu şifalı tohum diyabet ve tansiyon rahatsızlığı olanlar için destekleyicidir.

Keten tohumu, içerisinde B12 vitamininden çok fazla barındırır. Böylelikle B12 eksikliğinden dolayı oluşabilecek sağlık sorunlarını engelleyebilir. Size güç verebilir. Hafızanızı geliştirebilir, unutkanlığınızı önleyebilirsiniz.

İçerinde bulunan yüksek miktardaki lif sayesinde kilo vermek için çaba sarf eden kişiler tarafından tercih sebebidir. Lifli yiyeceklerin kolay sindirimi ve kişide oluşturduğu açlık hissi sayesinde kilo vermede kişiye destekleyici olurlar.

 

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.

Bunu da seveceksiniz

Adamotu

Adamotu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Adamotu Nedir? Adamotu (Mandragora officinarum) Almancada “Alraune” olarak bilinir. Abdüsselam otu, Ademotu ve insan otu …

macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra