Anasayfa / Baharatlar / Baharat nedir? Ne işe yarar?

Baharat nedir? Ne işe yarar?

Baharat, bitkilerin kök, yaprak, tohum gibi kısımlarından elde edilen taze, kuru, toz olarak yemeklerde, içeceklerde ya da doğal tedavi yöntemlerinde kullanılan gıdaların genel adıdır.

Çok uzun zamandır insanlar kullanılan baharatlar yörelere göre de farklılık göstermektedir. Yani insanoğlu yaşadığı yerde hangi bitki yetişiyorsa onu incelemiş ve bir şekilde o bitkilerden faydalanmayı öğrenecek yöntemler geliştirmiştir. Baharat ise bu yöntemlerden sadece bir tanesidir.

Baharatlar özellikle tatlandırıcı olarak kullanılmıştır. Sıradan, basit bir yemeği baharat kullanarak lezzetlendirebilirsiniz.  Hatta her yemek için ayrı ayrı belirlenmiş baharat çeşitleri vardır. Mesela bazı yemeklerde eğer o belirlenen baharat eksik ise o yemek olmaz, lezzet vermez.

Her yörenin kendine özgü baharat kullanma çeşitleri vardır. Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgeleri acıyı çok yerken, Ege’de zeytinyağı, anason gibi baharatlar kullanılır. Genel olarak en çok kullandığımız baharatlara bakacak olursak: acı-tatlı kırmızı biber, anason, ardıç, biberiye, çemen otu, defne, karabiber, kakule, karanfil, kimyon, kişniş, köri, tarçın, tarhun, muskat, zencefil, zerdeçal, vanilya, beyaz toz biber, kuş üzümü, mercan köşk, nane, tere, yeni bahar, ada çayı, çörek otu, kakule, karanfil ve kekik diye sıralayabiliriz.

Dünya mutfağına bakacak olursak Güney Asya ülkeleri -Çin, Singapur, Malezya, Kore- baharatı en çok kullanan ülkeler arasında yer alır.  Avrupa’da bulunan İtalya, İspanyol, Portekiz ve Fransız mutfakları baharatı fazla kullanmalarıyla bilinir. Bu liste daha da uzayabilir.

Soframıza lezzet katan baharatlar, sağlımız için de oldukça önemlidir. Bu kategori altında baharat çeşitlerini tek tek inceleyeceğiz.

Hakkında Şifalı Bitkiler

Sizler için her gün güncel olarak şifalı bitkiler ile ilgili yazılar paylaşıyoruz.
macuni mahrem aronia ultra panax set hot therapy fatimatin prostacare ultra prostonic ultra